Wyprzedaż nowozelandzkiego dolara

  • Przemysław Kwiecień
opublikowano: 25-09-2014, 09:43

Mniej intensywny kalendarz w porównaniu do ubiegłego tygodnia nie przeszkadza inwestorom na rynku walutowym.

 Wydarzeniem dzisiejszego poranka jest ogromna wyprzedaż dolara nowozelandzkiego, który traci po opublikowanym dziś w nocy przez RNBZ artykule. Niewiele lepiej ma się euro, które w relacji do dolara właśnie pokonało dołki z 2013 roku. Dziś w kalendarzu ciekawie wygląda wystąpienie szefa Banku Anglii.

Do bardzo niekonwencjonalnej metody uciekł się dziś bank centralny Nowej Zelandii, publikując na swojej stronie długi artykuł, w którym uzasadnia, dlaczego kurs NZD powinien być znacząco słabszy. Tekst zaczyna się od stwierdzenia, że Bank pozytywnie ocenia ostatnie ruchy dolara nowozelandzkiego,  ale jego zdaniem kurs będzie musiał jeszcze znacząco się osłabić, aby dostosować się do sytuacji fundamentalnej i nawet jego obecny poziom jest nie do utrzymania. Narodowy Bank Nowej Zelandii wskazuje, iż z powodu spadku cen surowców eksportowanych przez Nową Zelandię, oraz z powodu dostosowania monetarnego w USA, kurs NZD musi słabnąć. Wykres zamieszczony w artykule sugeruje, że NZD jest przewartościowany o ok. 25%, a ostatnie spadki cen mleka mogą oznaczać dla farmerów spadek dochodów rzędu 2,2% tamtejszego PKB. Efektem tej publikacji jest  oczywiście bardzo mocna wyprzedaż dolara nowozelandzkiego, a w ślad za nim – australijskiego dolara.

Kalendarz odczytów makroekonomicznych wygląda dzisiaj raczej skromnie, niemniej jednak nie brakuje w nim ważnych figur z perspektywy amerykańskiej waluty. Najciekawiej prezentują się zamówienia na dobra trwałego użytku na rynku w USA. W zeszłym miesiącu mogliśmy zaobserwować wzrost zamówień o blisko 22,5%, co było spowodowane w głównej mierze zamówieniami dla Boeinga.  Jeżeli okaże się, że spadek zamówień w poprzednim miesiącu będzie bliski konsensusowi, który wynosi -18% m/m, to nie powinno to w znaczący sposób wpłynąć na amerykańskiego dolara. Wydarzeniem dnia może być wystąpienie prezesa Banku Anglii (14:40). Co prawda ma ono mieć charakter okolicznościowy, niemniej jednak Carney w przeszłości potrafił istotnie wpływać na kurs funta, który cały czas w pełni nie odrobił strat sprzed referendum.

O poranku osłabia się polski złoty, w szczególności do amerykańskiego dolara, co spowodowane jest coraz niższym kursem pary EURUSD. Dzisiejszy kalendarz nie zawiera żadnych istotnych odczytów makroekonomicznych z polskiego rynku, z tego powodu ruchy na dzisiejszej walucie spowodowane będą w głównej mierze ruchami na głównych parach walutowych. O godzinie 9:05 za dolara płaciliśmy 3,2776zł, za euro 4,1768zł, za franka 3,4570zł, a za funta 5,3418zł.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: dr Przemysław Kwiecień CFA, główny ekonomista X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

Polecane