Wyprzedaż po wypadku w Mediolanie trwała krótko

Przemek Barankiewicz
18-04-2002, 19:03

Uderzenie samolotu w mediolański wieżowiec przypomniało giełdom obrazki widziane ostatni raz ponad siedem miesięcy temu. Komentarze wskazujące na kolejny akt terroru doprowadziły do spadku indeksów na Wall Street i we Frankfurcie o 1,5 proc. Błyskawicznie straciło euro. Panika trwała krótko, a rynek dał się przekonać, że wieżowiec tym razem ucierpiał przez przypadek.

- Pilot małego samolotu turystycznego - Pipera, który uderzył w mediolański wieżowiec, tuż przed wypadkiem zgłaszał problemy techniczne - podały miejscowe władze transportu lotniczego. To oświadczenie uspokoiło rynki.

Budynek Pirelli ma 35 pięter i jest jednym z największych na świecie budynkiem o betonowej konstrukcji. Samolot uderzył na poziomie 25 i 26 piętra.

Wypadek, o którym natychmiast poinformowano prezydenta George W. Busha, pogłębił przecenę akcji linii lotniczych, które wcześniej traciły po słabych wynikach Boeinga i Honeywell, producentów związanych z przemysłem samolotowym. Po około 3 proc. tracą papiery UAL, AMR, Delta i Southwest.

Słabe prognozy fińskiej Nokii doprowadziły do pokaźnych spadków akcji producentów telekomunikacyjnych. Po blisko 5 proc. tracą Lucent Technologies, Motorola, Qualcomm i Nortel Networks.

Mocno w górę idą za to akcje IBM, który podał wyniki zgodne z oczekiwaniami i potwierdził prognozy na resztę roku. Jeszcze więcej zyskuje wycena EMC, innego producenta hardware, który podniósł prognozy na kolejny kwartał.

Na rynku chipów najsłabsze są papiery AMD, głównego konkurenta Intela. Spółka zanotowała niższą od oczekiwanej stratę kwartalną, ale w II kwartale ma być gorzej. Obniżka rekomendacji przez Salomon Smith Barney tylko pogłębiła przecenę, która sięga 14 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wyprzedaż po wypadku w Mediolanie trwała krótko