Wyrafinowana kara w państwie środka

opublikowano: 18-03-2018, 22:00

Komunistyczna Patia Chin konsekwentnie rozwija tzw. system społecznej wiarygodności — informuje Reuters.

Komunistyczna Patia Chin konsekwentnie rozwija tzw. system społecznej wiarygodności — informuje Reuters. Powołując się na stronę chińskiej Narodowej Komisji Rozwoju i Reform, agencja napisała, że zgodnie z nowym prawem, osoby, które znajdą się na czarnej liście, będą mogły zostać ukarane m.in. rocznym zakazem… podróżowania pociągiem i samolotem.

Fot. Bloomberg

Za co grozi taka kara? Obywatel utraci wiarygodność społeczeństwa, jeśli np. będzie rozprzestrzeniał fałszywe informacje o terroryzmie i spowoduje w związku z tym kłopoty innym pasażerom i obsłudze w trakcie lotu. Na liście przewinień jest też np. posługiwanie się nieważnym biletem albo palenie papierosów w pociągu.

Restrykcje dotkną nie tylko osób, które dopuściły się nadużyć w trakcie podróżowania publicznymi środkami komunikacji. Potencjalna kara grozi też obywatelom, mającym na koncie np. przewinienia finansowe, polegające na nieopłaceniu ubezpieczenia społecznego albo mandatu. Przepisy wchodzą w życie 1 maja.

To część planów Xi Jinpinga, prezydenta Chin, który chce wcielić w życie swój pomysł na społeczny system zaufania, kierując się nadrzędną zasadą, że „jeśli obywatel raz utraci zaufanie społeczne, zawsze jest podejrzany”. Porozumienie w tej sprawie podpisało ośmiu ministrów oraz Najwyższy Sąd Ludowy. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane