Wysokie ceny paliw wzbudzają protesty Amerykanów

15-05-2007, 18:57

Rekordowo wysokie ceny paliw wzbudziły protesty amerykańskich kierowców, którzy na wtorek zapowiedzieli ogólnokrajowy bojkot stacji benzynowych.

"Nie tankuj 15 maja" - brzmiał rozsyłany za pośrednictwem poczty elektronicznej komunikat. Chęć uczestnictwa w proteście zapowiedziało wielu Amerykanów.

Galon zwykłej benzyny bezołowiowej w poniedziałek kosztował średnio w USA 3,10 dolara, o centa więcej niż w niedzielę. W Seattle, na zachodnim wybrzeżu, ceny osiągały nawet 3,47 USD. To - według American Automobile Association (AAA) - o około 1/3 dolara więcej niż rok temu. Tymczasem jeszcze w 2004 roku benzyna w Stanach Zjednoczonych kosztowała mniej niż dwa dolary za galon.

Cytowana przez dziennik "Seattle Post-Intelligencer" Cecily Spann, nabierająca na stacji paliwo do swego wielkiego terenowego Forda powiedziała, że raz na dwa dni wydaje na benzynę około 60 dolarów. "To mnie pożera żywcem" - podkreśla i nie wyklucza zmiany auta na bardziej ekonomiczne. Według niej, bojkot to dobry pomysł.

Organizatorzy bojkotu twierdzą bowiem, że ich protest może znacząco uderzyć w zyski kompanii paliwowych, co zmusi ich do obniżki cen. Natomiast wysokie ceny benzyny natychmiast odbijają się na domowych budżetach Amerykanów, gdyż samochód jest dla nich podstawowym środkiem transportu.

Tymczasem eksperci oceniają, że protest będzie miał niewielki wpływ na ustalanie cen przez producentów, gdyż ceny paliw zależą od wielu czynników. Eksperci dodają, że największe straty w związku z bojkotem poniosą właściciele stacji benzynowych.

"Amerykańscy konsumenci zużywają bardzo dużo benzyny" - podkreśla rzecznik Amerykańskiego Instytutu Paliwowego Bill Bush. Dlatego, jego zdaniem, bojkot nie będzie miał większego znaczenia, dopóki nie nastąpi znaczny spadek sprzedaży paliw w USA. (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Wysokie ceny paliw wzbudzają protesty Amerykanów