Wystrzał indeksu VIX

Błażej Kiermasz Departament Analiz DM TMS Brokers S.A.
opublikowano: 18-07-2014, 09:48

Wczorajsze wydarzenia wywołały gwałtowny wzrost awersji do ryzyka. Pierwsze oznaki widoczne były już wczoraj rano, jednak nikt nie spodziewał się tego co miało nadejść popołudniu. Po godz. 16:00 zaczęły pojawiać się pierwsze informacje o katastrofie lotniczej na terytorium Ukrainy.

Okazało się, że rozbił się (lub został zestrzelony) pasażerski samolot linii Malaysia Airlines z 298 osobami na pokładzie. Nikt nie przeżył. Wiceprezydent USA Joe Biden powiedział, że katastrofa nie była wypadkiem. W bardzo szybkim tempie na wartości zaczęło zyskiwać złoto. Gwałtownie osunęły się światowe indeksy, a inwestorzy walutowi zaczęli szukać ucieczki w japońskiego jena i szwajcarskiego franka, które uznawane są za tzw. bezpieczne przystanie. Jeżeli komuś jeszcze brakowało wrażeń, to w godzinach wieczornych inwazję lądową na Strefę Gazy rozpoczął Izrael. Wszystkie te wydarzenie wpłynęły na niesamowity wystrzał indeksu VIX, nazywanego indeksem strach. W pewnym momencie zyskiwał on na wartości nawet 40 proc., co jest największą zwyżką od 15 miesięcy. Cena złota zwyżkowała wczoraj o ponad 1,5 proc. w rejon 1320 dolarów za uncję tego szlachetnego metalu, jednak dziś oddaje cześć wzrostów spadając o około 0,5 proc. Wydaje się, że dziś może dojść do lekkiego odreagowania wczorajszych spadków, jednak jeżeli potwierdzą się informacje o zamachu terrorystycznym, to odwrót od ryzykownych aktywów może postępować.

Kurs EUR/USD pozostał dość stabilny. Na wartości dość wyraźnie tracił za to polski złoty oraz rubel rosyjski i dolar nowozelandzki. USD/PLN zwyżkował z okolic 3,0550 do 3,0750, natomiast EUR/PLN z 4,1350 do 4,1550. Po sesji w USA swoje wyniki opublikował Google. Okazały się one nieco gorsze od konsensusu. W tym samym czasie światło dzienne ujrzał raport za II kwartał spółki IBM. W tym wypadku wyniki były odrobinę lepsze od oczekiwań. Jedynymi dzisiejszymi wartymi uwagi odczytam makroekonomicznymi będą dane z Ameryki Północnej. O godz. 14:30 opublikowana zostanie inflacja z Kanady. Nawet wysoki odczyt według Banku Kanady nie wyklucza potencjalnej obniżki stóp, jednak może w krótkim terminie dość pozytywnie wpłynąć na notowania CAD. Na 15:55 zaplanowana jest publikacja indeksu nastroju konsumentów Uniwersytetu Michigan. Konsensus zakłada wzrost o 0,5 pkt., do 83,0 pkt. w lipcu.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Błażej Kiermasz Departament Analiz DM TMS Brokers S.A.

Polecane