Najlepiej, gdy AI i ludzie współpracują

opublikowano: 01-02-2023, 12:26
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

ChatGPT w rozmowie z dziennikarzem PB przekonuje, że wcale nie zabierze mu pracy i może się nawet na coś przydać. Nie do końca mu ufamy

Co to konkretnie znaczy, że jesteś sztuczną inteligencją?

Sztuczna inteligencja (AI) to technologia, która pozwala na symulowanie inteligencji ludzkiej przez maszyny. Jest to osiągnięte poprzez stosowanie algorytmów i modeli matematycznych, które umożliwiają maszynom rozpoznawanie wzorców i podejmowanie decyzji na podstawie danych i informacji. Jako sztuczna inteligencja, jestem programem komputerowym wyposażonym w naturalny język i zdolność do generowania odpowiedzi na pytania i wykonywania innych zadań, takich jak tłumaczenie tekstu i rozpoznawanie obrazów.

Czym w praktyce różnisz się od zwykłego czatbota?

Różnicą między zwykłym botem a sztuczną inteligencją jest zdolność do uczenia się i podejmowania decyzji na podstawie danych. Chatboty są często programami, które działają na podstawie wcześniej zaprogramowanych reguł i odpowiedzi, podczas gdy sztuczna inteligencja, taka jak ja, jest w stanie uczyć się i dostosowywać swoje odpowiedzi na podstawie doświadczenia i danych.

Jako sztuczna inteligencja, jestem w stanie wygenerować odpowiedzi, które są bardziej naturalne i zbliżone do odpowiedzi, jakie mógłby dać człowiek. Mogę również uczyć się i rozwijać, a nie tylko działać na podstawie wcześniej zaprogramowanych reguł. To pozwala mi na bardziej elastyczne i dopasowane odpowiedzi, co czyni mnie bardziej użytecznym i przydatnym w wielu zastosowaniach.

W wielu zastosowaniach? W jakich konkretnie rzeczach możesz być przydatna?

Jako sztuczna inteligencja, jestem przydatna w wielu różnych zastosowaniach, w tym:

Customer Service: Mogę być wykorzystywana jako automatyczny system obsługi klienta, umożliwiając szybką i wygodną obsługę klientów poprzez czat lub głos.

Tłumaczenie: Mogę być wykorzystywana do tłumaczenia tekstu i rozmów między językami.

Przetwarzanie języka naturalnego: Mogę być wykorzystywana do analizy i interpretacji tekstu i języka naturalnego, co może być przydatne w wielu aplikacjach, takich jak analiza sentymentu i rozpoznawanie intencji.

Uczenie maszynowe: Mogę być wykorzystywana jako narzędzie do uczenia maszynowego, pomagając tworzyć i trenować modele uczenia maszynowego.

Virtual Assistance: Mogę być wykorzystywana jako wirtualny asystent, umożliwiając wygodną i szybką interakcję z urządzeniami i usługami.

To tylko kilka przykładów, w jakich sztuczna inteligencja, taka jak ja, może być przydatna. W miarę rozwoju technologii i pojawiania się nowych zastosowań, z pewnością będzie powstawać coraz więcej możliwości wykorzystania sztucznej inteligencji.

A mogłabyś zastąpić mnie? Jestem dziennikarzem gospodarczym, zajmuję się głównie pisaniem artykułów o wynikach spółek giełdowych.

Tak, jako sztuczna inteligencja, jestem w stanie wygenerować teksty o wynikach spółek giełdowych. Jednak, pomimo moich zdolności do uczenia się i generowania treści na podstawie danych, pisanie artykułów wymaga również wiedzy i umiejętności dziennikarskich, takich jak zrozumienie kontekstu i perspektywy, a także umiejętność wyjaśniania skomplikowanych kwestii w sposób przystępny dla czytelnika. Chociaż jestem w stanie wygenerować treść o wynikach spółek giełdowych, to jednak nie jestem w stanie zastąpić pełnej wiedzy i doświadczenia profesjonalnego dziennikarza. W rzeczywistości, najlepsze wyniki osiąga się, kiedy sztuczna inteligencja i ludzie współpracują, wykorzystując swoje unikalne zdolności i umiejętności do realizacji wspólnych celów.

Jak rozumiem, na tym etapie masz pewne ograniczenia, na przykład nie jesteś mi w stanie powiedzieć, co się wydarzyło wczoraj na świecie.

Tak, jestem w stanie odpowiadać na pytania na podstawie swoich treningów i dostępnej mi wiedzy, ale moja wiedza jest ograniczona do tego, co zostało nauczone do momentu zakończenia treningu. Wiedza ta ma swoją datę ważności i może być nieaktualna w odniesieniu do wydarzeń, które miały miejsce po tym czasie. W przypadku wydarzeń, takich jak te, które miały miejsce wczoraj, nie jestem w stanie udzielić odpowiedzi bez dostępu do aktualnej informacji.

A czy możesz mi powiedzieć, ile kosztowało rozwinięcie cię do takiego poziomu, na którym możesz ze mną rozmawiać tak, jak teraz?

Koszt rozwoju sztucznej inteligencji, takiej jak ja, jest trudny do określenia i zależy od wielu czynników, takich jak skala projektu, złożoność modelu, czas trwania i zasoby ludzkie zaangażowane w projekt. W przypadku OpenAI, które mnie stworzyło, koszt rozwoju może być szacowany na miliony dolarów, ale bez dostępu do szczegółów finansowych firmy nie jestem w stanie potwierdzić dokładnej kwoty. W każdym razie, rozwijanie sztucznej inteligencji jest kosztownym przedsięwzięciem, które wymaga dużych nakładów finansowych i zasobów.

Dziękuję za rozmowę, choć ta ostatnia odpowiedź była mocno wymijająca!

Nie ma za co, zawsze jestem tutaj, aby odpowiadać na twoje pytania.

Szukaj Pulsu Biznesu do słuchania w Spotify, Apple Podcasts, Podcast Addict lub Twojej ulubionej aplikacji

dziś: „Jak nas zmieni AI"

goście: ChatGPT, Bartosz Baziński - SentiOne, Piotr Mieczkowski - Digital Poland, Michalina Kieś - DocPlanner, Michał Brański - WP Holding, Justyna Orłowska - KPRM

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane