Czytasz dzięki

Wyższa kwota wolna zablokuje samorządy

DI, PAP
opublikowano: 04-03-2016, 16:30

Ubywa nam pieniędzy, zadań przybywa – alarmuje szef Związku Miast Polskich. Jeśli samorządy poniosą koszty zmian w PIT, połowa z nich przestanie generować nadwyżkę operacyjną.

Podwyższenie kwoty wolnej od podatku, bez odciążenia samorządów z finansowych konsekwencji tych zmian, zablokuje rozwój Polski – uważa Zygmunt Frankiewicz, prezes Związku Miast Polskich (ZMP) i prezydent Gliwic.

- Sprawy społeczne, które w ten sposób chce się załatwić, w połowie mniej więcej byłyby sfinansowane z pieniędzy samorządu terytorialnego - dodał.

Według szefa ZMP, podwyższenie kwoty wolnej spowoduje po stronie samorządów wyłom, który jest szacowany na około 8 mld zł.

- My oczywiście jesteśmy za obniżaniem podatków, ale za tym najlepiej jakby zdjęto z samorządów jakieś zadania, bo zadań nam nie ubywa, ubywa pieniędzy – zaznaczył Zygmunt Frankiewicz.

Jego zdaniem, rozwiązaniem mogłaby być pełna refundacja strat. W to jednak trudno wierzyć, biorąc pod uwagę stan publicznej kasy.

- Jeżeli tej refundacji nie będzie to szacujemy, że około połowy samorządów będzie miało zerową nadwyżkę operacyjną, czyli żadnych pieniędzy, które zostaną po zapłaceniu bieżących wydatków. W takiej sytuacji zostanie zablokowany rozwój w Polsce na dużą skalę, dlatego że  w większości odbywa się dzięki aktywności samorządów. Szacuje się, że około 80-85 proc. publicznych inwestycji w Polsce przechodzi przez JST – podkreślił prezydent Gliwic.

Z wcześniejszych wypowiedzi wicepremiera Morawieckiego wynika, że kwota wolna będzie wprowadzana stopniowo.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane