Wyższy cel PGE

AMB
opublikowano: 17-09-2010, 00:00

W ciągu trzech tygodni wniosek w sprawie przejęcia Energi trafi do urzędu.

W ciągu trzech tygodni wniosek w sprawie przejęcia Energi trafi do urzędu.

Polska Grupa Energetyczna (PGE) nie zdecydowała jeszcze, czy starając się o pozytywną decyzję Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) w sprawie koncentracji z gdańską Energą, wystąpi o zwyczajną czy nadzwyczajną zgodę regulatora. Jednak jak twierdzi Tomasz Zadroga, prezes PGE, są podstawy do wydania takiej zgody zarówno w jednym jak i drugim trybie. Zgodę nadzwyczajną można uzyskać ze względu na wyższy cel, jaki jest realizowany poprzez taką koncentrację. W przypadku PGE chodzi o program jądrowy, który powierzył grupie rząd. Teraz przygotowuje grunt, zmieniając niektóre zapisy polityki energetycznej tak, by nie było wątpliwości, że państwo jest zobowiązane pomóc narodowemu czempionowi w budowie elektrowni atomowych.

To nie koniec zabiegów, które mają ułatwić złamanie oporu regulatora. Pomóc ma również deklaracja PGE o skierowaniu niemal całej produkowanej w grupie energii na giełdę towarową, choć przepisy zobowiązują ją do sprzedawania na rynku regulowanym tylko 15 proc. Podobny cel przyświeca zobowiązaniu do upublicznienia Energi i zachowania jej odrębności, jakie PGE podjęła w umowie prywatyzacyjnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AMB

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wyższy cel PGE