Wyzwaniom sprostamy

WK
opublikowano: 23-01-2009, 00:00

Dziewiąty ranking Gazel Biznesu opublikowany niedawno przez "Puls Biznesu" tradycyjnie już stał się okazją do spotkań ludzi biznesu.

Gala w Toruniu rozpoczęła cykl regionalnych spotkań Gazel Biznesu

Dziewiąty ranking Gazel Biznesu opublikowany niedawno przez "Puls Biznesu" tradycyjnie już stał się okazją do spotkań ludzi biznesu.

Wystartowaliśmy. Toruński Dwór Artusa należał w środowy wieczór do przedsiębiorców, którzy licznie przybyli na pierwszą z cyklu dwunastu tegorocznych regionalnych gal Gazel Biznesu. Imprezy są okazją do spotkań laureatów dziewiątej już edycji, publikowanego co roku przez "Puls Biznesu", rankingu najbardziej dynamicznych firm średniej wielkości. W toruńskiej gali wzięli udział przedstawiciele większości z 323 kujawsko-pomorskich przedsiębiorstw, które w tym roku zakwalifikowały się do rankingu.

Sposoby na trudne czasy

Najważniejszym punktem programu było, oczywiście, wręczenie pamiątkowych statuetek i certyfikatów. Najjaśniej błyszczeli przedstawicie przedsiębiorstw, które zajęły trzy czołowe pozycje w województwie. Ale mimo odświętnego nastroju nie zapominali o tym, że czasy ostatnio mamy trudne i sporo mówili o swoich strategiach działania w okresie pogarszającej się koniunktury.

Marcin Witczak, prezes toruńskiej spółki ATS, która zwyciężyła w rankingu województwa kujawsko-pomorskiego, zajmującej się handlem stalą, mówił wprost, że nie wolno udawać, iż nie zauważamy kryzysu.

— Jeśli z rynku zaczną wypadać firmy słabsze ekonomicznie, to z czasem pociągną za sobą mocniejsze. Dlatego my staramy się robić interesy z coraz większą liczbą małych odbiorców, i to z terenu całej Unii Europejskiej. Ale o wiele dokładniej niż jeszcze nie- dawno weryfikujemy ich zdolność płatniczą. Poszukiwanie mniejszych odbiorców to jeden z elementów strategii, która ma nam zapewnić utrzymanie wysokich obrotów w sytuacji, gdy duzi odbiorcy ograniczają zamówienia. Innym jej elementem są inwestycje. Otrzymana przez nas niedawno dotacja z Unii Europejskiej pomoże nam sfinansować centrum wstępnej obróbki stali na potrzeby odbiorców. Inwestujemy także w rozwój zaplecza logistycznego — wyliczał Marcin Witczak.

Przyznał jednak, że spółka w najbliższej przyszłości nie zamierza wrócić na ścieżkę prowadzącą do giełdowego debiutu, z której zawróciła kilka miesięcy temu.

Również Jan Kamiński, prezes trzeciej w wojewódzkim zestawieniu firmy Kamtech, chętnie mówił o swoim sposobie na trudne czasy. Ma się nim okazać dywersyfikacja produkcji. Firma, która wytwarza elementy nośne konstrukcji budowlanych, okres mniejszych zamówień deweloperów zamierza przeczekać, instalując rurociągi technologiczne, m.in. dla PKN Orlen i dla cukrowni.

Wspólna waluta

Spotkanie było również okazją do wymiany poglądów. W tym roku tematem dyskusji panelowej, w której udział wzięli m.in. Aleksandra Chrzanowska z ING Lease, Rafał Bonecki z ING Banku Śląskiego, Marcin Krzywicki z firmy Mercedes- -Benz i Andrzej Topiński z Biura Informacji Kredytowej, były korzyści i pułapki związane z wprowadzeniem w Polsce europejskiej waluty. Okazało się m. in., że dla kujawsko-pomorskich Gazel euro jest już walutą obiegową. Przedstawiciel co czwartej firmy deklarował, że przynajmniej 25 proc. obrotów realizuje właśnie w euro.

Rekordzistka

Spotkanie w Toruniu było również okazją do wręczenia statuetki Supergazeli Biznesu firmie, której udało się zagościć w największej liczbie z dziewięciu opublikowanych dotychczas rankingów.

Otrzymała ją firma Bomilla z Włocławka, która w tym roku gości na liście po raz siódmy! To jeden z największych producentów słodyczy w Polsce. Specjalizuje się w cukierkach twardych, drażetkach i produktach czekoladowych. Istnieje od 1992 r., a założyło ją trzech przyjaciół: Kazimierz Bronikowski, Lech Mickiewicz i Ryszard Woliński. Gratulacje!

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WK

Polecane