Wzrosła wartość inwestycji w nieruchomości

Małgorzata Ciechanowska
opublikowano: 26-10-2010, 00:00

Fundusze inwestycyjne doceniają rynek nieruchomości w naszej części Europy. Najbardziej atrakcyjne są Polska i Rosja.

Fundusze inwestycyjne doceniają rynek nieruchomości w naszej części Europy. Najbardziej atrakcyjne są Polska i Rosja.

Wartość inwestycji w nieruchomości komercyjne w Europie Środkowej i Wschodniej w III kwartale 2010 wyniosła 1,5 mld EUR — wynika z badań przeprowadzonych przez firmę CB Richard Ellis. Oznacza to aż 60-procentowy wzrost w porównaniu z poprzednim kwartałem i poprawę sytuacji na wszystkich europejskich rynkach. Na tak dobry wynik III kwartału 2010 r. złożyły się trzy główne transakcje. Największą był zakup business parku w Rosji za 285 mln EUR. Ponadto firma Panattoni Europe sprzedała swój portfel centrów logistycznych i magazynowych firmie Standard Life Investments, a fundusz Unibail-Rodamco zakupił od firmy Simon Ivanhoe dwa centra handlowe w Warszawie.

Niestety, w tym samym trzecim kwartale 2010r. odnotowano spadek aktywności niemieckich otwartych funduszy inwestycyjnych.

— W przeciwieństwie do dwóch pierwszych kwartałów fundusze te nie zamknęły żadnych transakcji w naszym regionie. Sytuacja może się zmienić w kolejnych miesiącach, bo kilka niemieckich otwartych funduszy inwestycyjnych prowadzi zaawansowane negocjacje, dotyczące zakupu nieruchomości w Polsce. Szczególnym zainteresowaniem inwestorów cieszy się rynek biurowy — mówi Patrick O’Gorman, dyrektor działu rynków kapitałowych na Europę Środkowo-Wschodnią CB Richard Ellis.

Całkowita wartość inwestycji w Europie Środkowej i Wschodniej od początku roku 2010 — 3,3 mld EUR — była najwyższa od dwóch lat (w całym 2009 r. było to 2,6 mld EUR). Najwięcej transakcji kupna-sprzedaży dokonano w Polsce (45 proc.) i Rosji (32 proc.). Ich łączna wartość wyniosła 70 mln EUR.

Polska i cała Europa Środkowa to jedyne rynki, które odnotowały kompresję stóp kapitalizacji za najlepsze produkty inwestycyjne. CB Richard Ellis szacuje, że w Warszawie spadki osiągnęły nawet 35-50 punktów procentowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Ciechanowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu