Wzrosła wartość kredytów transgranicznych

WST, Bloomberg
opublikowano: 15-09-2014, 07:39

Pierwszy kwartał 2014 r. okazał się udany dla rynku kredytów transgranicznych udzielanych przez globalne banki, informuje Bloomberg. Ich wartość wzrosła o 580 mld USD, co jest pierwszym „znaczącym” wzrostem od 2011 r.

Roszczenia trans granicznych instytucji finansowych podległych Bankowi Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) zwiększyły się o 2 proc. do łącznie 29,4 bln USD. Wzrost napędzany był w głównej mierze sięgającą 1,7 proc. ekspansją pożyczek do innych banków. W tym przypadku odnotowano pierwszy dodatnią zmianę od dwóch lat. Pożyczki dla banków w strefie euro zwiększyły się o 104 mld USD po siedmiu kolejnych kwartałach spadków.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

"Ekspansja miała szeroki charakter zarówno w odniesieniu do krajów, jaki poszczególnych sektorów" – napisano w raporcie BIS.

Najbardziej wzrosły należności od chińskich kredytobiorców, które przekroczyły poziom 1 bln USD na koniec marca 2014 r. To prawie dwa razy tyle, co notowano pod koniec 2012 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Banki / Wzrosła wartość kredytów transgranicznych