Wzrosły płace w IT

opublikowano: 07-01-2019, 06:00

Pensje specjalistów IT w 2018 r. zwiększyły się w Polsce średnio o 5,5 proc. Najwięcej zyskały osoby zatrudnione w firmach z zagranicznym kapitałem. Pomógł im deficyt pracowników w tym sektorze.

W 2019 r. zwiększenie zatrudnienia planuje 87 proc. krajowych pracodawców. Liczba przewidywanych na rynku rekrutacji zadeklarowanych w „Raporcie płacowym Hays” jest jednak nieco mniejsza niż w ubiegłorocznej edycji badania. Aktualny pozostanie natomiast problem ograniczonej ilości wykwalifikowanych specjalistów i duża rywalizacja przedsiębiorstw o najlepszych pracowników. 

Najwięcej szans na zatrudnienie pojawi się w branżach: hotelarstwo i turystyka, inżynieria i ekologia, IT i telekomunikacja, usługi biznesowe (SSC/BPO), a także produkcja, handel detaliczny i ubezpieczenia (każda powyżej 90 proc. wskazań). 

Spory wpływ na rynek pracy będzie mieć postępująca digitalizacja, robotyzacja i tzw. przemysł 4.0. Już teraz w zakładach produkcyjnych najbardziej poszukiwani są specjaliści w zakresie automatyki, elektryki czy utrzymania ruchu. 

W najbliższym czasie chłonny będzie też sam sektor nowych technologii, tym bardziej, że już od dłuższego czasu mówi się o niedoborze specjalistów IT. Szacuje się, że w Polsce w tym obszarze brakuje ok. 50 tys. pracowników, a niedobór wzmacnia fakt, że coraz częściej zatrudniają ich także firmy z branż pozatechnicznych, które zaczynają wdrażać np. sztuczną inteligencję czy systemy uczenia maszynowego.   

W związku z intensywnym rozwojem nowych technologii, rośnie również poziom wynagrodzenia w branży IT. W 2018 r. średni wzrost płac wyniósł 5,5 proc. W praktyce jednak fachowcy wąskich specjalizacji, m.in. w zakresie automatyzacji lub rozwoju oprogramowania, zatrudnieni w dużych firmach z zagranicznym kapitałem mogli liczyć nawet na 8 proc. podwyżki.

Dyrektor IT w ubiegłym roku zarabiał średnio 25 tys. zł (maksymalne miesięczne stawki dochodziły nawet do 40 tys. zł). System development manager otrzymywał  25 tys. zł (maksymalnie 30 tys. zł), java developer czy big data developer dostawał 14 tys. zł, RPA developer - 13 tys. zł, a IT project manager – 16 tys. zł. 

„Raport płacowy Hays 2019” stworzono w oparciu o dane pozyskane z 3 tys. organizacji działających w Polsce oraz 8,7 tys. pracowników i kandydatów do pracy. 

a9c2adc0-8c30-11e9-b683-526af7764f64
Newsletter ICT
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
Newsletter ICT
autor: Grzegorz Suteniec
Wysyłany raz w tygodniu
Grzegorz Suteniec
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu