Wzrost do 1,9 mld USD

Katarzyna Jaźwińska
opublikowano: 08-11-2005, 00:00

Mittal, kupując Polskie Huty Stali, zrobił interes życia. W niespełna rok wartość polskiej spółki wzrosła czterokrotnie. Dzięki Chińczykom.

Kilka dni temu Mittal Steel wygrał przetarg na zakup ukraińskiej huty Kryworiżstal, deklarując, że zapłaci 4,8 mld USD. Jerzy Polaczek, obecny minister transportu, skrytykował wówczas ubiegłoroczną prywatyzację Polskich Hut Stali (PHS, obecnie Mittal Steel Poland), bo Mittal zapłacił za nie tylko 519 mln USD.

Chiny i restrukturyzacja

Inwestor tłumaczy, że w momencie prywatyzacji (umowę wstępną podpisano w październiku 2003 r., a sfinalizowano w marcu 2004 r.) taka była wartość ekonomiczna spółki. Jednak na koniec 2004 r. wzrosła aż do 1,93 mld USD, czyli niemal czterokrotnie.

— Zmiana ekonomicznej wartości netto firmy odnotowana na koniec 2004 r. wiąże się z rozwojem rynku stali, spowodowanym wzrostem popytu na nią w Chinach. Ponadto w wyniku transformacji Mittal Steel Poland, którą przeprowadzono po nabyciu zakładów, wartość spółki znacznie wzrosła. Podobnym przykładem jest Kryworiżstal, którego wartość ekonomiczna wynosi 4,8 mld USD, zaś w 2004 r. wynosiła 1,7 mld USD — informują przedstawiciele działu relacji inwestorskich w Mittal Steel.

Czy skarb państwa sprzedał PHS za tanio? Najczęściej pojawia się opinia, że skarb państwa i wierzyciele wybrali na transakcję najgorszy z możliwych terminów. Warunki sprzedaży uzgodniono bowiem na dwa miesiące przed hossą, której w Polsce nikt nie przewidział. Gdyby poczekano, cena mogłaby być wyższa, ale z drugiej strony PHS pilnie potrzebował inwestora, by rozpocząć inwestycje. I wszyscy przeliczyli się. Bo wierzyciele i skarb dostali mało pieniędzy, a Mittal dopiero teraz zaczyna inwestycje.

Komentarze i wyjaśnienia

Kilka tygodni temu „PB” pisał też, że Mittal wycenił księgowe aktywa netto polskiej firmy na 1,4 mld USD. Po publikacji pojawiło się wiele komentarzy mówiących o tym, że Mittal ceni PHS znacznie wyżej, bo aż na 2,23 mld USD. Przedstawiciele inwestora wyjaśniają, że ta kwota jest wartością księgową środków trwałych netto, która w momencie prywatyzacji wynosiła 1,75 mld USD. Ujawnili też, że księgowa wartość aktywów netto na koniec ubiegłego roku wynosi aż 2,81 mld USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Jaźwińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Wzrost do 1,9 mld USD