Wzrost stóp nieważny

Marek Druś
opublikowano: 30-06-2006, 00:00

Popyt dominował w czwartek na rynkach akcji. Inwestorzy oswoili się z myślą o nieuchronnym wzroście stóp procentowych w USA. Uznali, że nie zahamuje on wzrostu gospodarczego. Argumentem za tym były podane w czwartek dane makro. Bezrobocie w Niemczech spadło w maju trzeci miesiąc z kolei. Wzrost gospodarczy w USA, gdzie seria podwyżek stóp procentowych trwa już dwa lata, okazał się w I kwartale wyższy niż prognozowano i najwyższy od prawie trzech lat. Popyt stymulował także zbliżający się koniec kwartału i niskie ceny akcji. Po ostatniej przecenie wskaźnik cena/zysk dla akcji europejskich spółek wchodzących w skład indeksu DJ Stoxx 600 wynosi 13,2 wobec 14,6 na koniec kwietnia.

W Europie handel wciąż ożywiają informacje o przejęciach. Akcje BT Group zdrożały w związku z pogłoskami o szykowaniu oferty wykupienia brytyjskiego telekomu przez grupę funduszy. Rósł kurs EADS. Kontrolowany przez niego Airbus otrzymał zamówienie z Brazylii na samoloty za około 3 mld USD. L’Oreal, największy na świecie producent kosmetyków, sam wywołał popyt na swoje akcje, zapowiadając przeznaczenie na ich skup 1,25 mld EUR.

Sesje w USA rozpoczęły się wzrostami. Oczekując komunikatu banku centralnego, inwestorzy kupowali akcje rekomendowane przez analityków. W górę poszedł kurs McDonald’s. Merrill Lynch ocenił, że sieć fast food będzie zwiększać zysk dzięki dobrym wynikom w Europie. Rosnąca kolejny dzień cena ropy podtrzymała popyt na akcje spółek naftowych, m.in. Valero Energy, największej w USA rafinerii. Taniały akcje Forda, którego prezes powiedział, że trudności, z jakimi boryka się spółka, są większe niż oceniał zarząd.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Wzrost stóp nieważny