Wzrost wartości jena jako bezpiecznej przystani

Dorota Sierakowska, Analityk, Dom Maklerski BOŚ S.A.
opublikowano: 02-08-2019, 10:51

Kluczowe informacje z rynków:

Stany Zjednoczone: Raport ISM dla przemysłu w USA za lipiec przyniósł rozczarowujące odczyty. Indeks PMI dla przemysłu znalazł się na poziomie 51,2 pkt. przy oczekiwaniach wynoszących 52 pkt. i poprzednim odczycie na poziomie 51,7 pkt. 

Australia: Inflacja PPI w Australii w II kwartale br. znalazła się na poziomie 0,4% mdm i 2% w ujęciu rdr.

Australia: Dynamika sprzedaży detalicznej w Australii w czerwcu wyniosła 0,4% mdm wobec oczekiwań na poziomie 0,3% mdm i przy poprzednim odczycie wynoszącym 0,1% mdm. 

Szwajcaria: Inflacja CPI w Szwajcarii w lipcu znalazła się na poziomie -0,5% mdm i 0,3% rdr przy oczekiwaniach wynoszących odpowiednio -0,3% mdm i 0,5% rdr. 

Szwajcaria: Indeks PMI dla przemysłu Szwajcarii w lipcu znalazł się na poziomie 44,7 pkt. wobec oczekiwań wynoszących 46,5 pkt. 

Włochy: Dynamika produkcji przemysłowej we Włoszech w czerwcu znalazła się na poziomie -0,2% mdm przy oczekiwaniach -0,3% mdm.

Naszym zdaniem: W ostatnich dniach dobra passa amerykańskiego dolara została przerwana. Indeks USD, po wyraźnej środowej zwyżce, wczoraj dynamicznie zawrócił na południe, a dzisiaj schodzi już w okolice 98 pkt. 

Wczoraj uwagę inwestorów na globalnych rynkach finansowych przyciągnęły przede wszystkim zapowiedzi nowych ceł narzuconych na dobra importowane z Chin do Stanów Zjednoczonych. Donald Trump zakomunikował plany wprowadzenia 10-procentowego cła na dobra chińskie o wartości 300 mld USD, a dodatkowo zagroził rozszerzeniem zakresu ceł, jeśli Chiny nie będą dążyły do szybkiego zakończenia sporu handlowego. 

Ten komunikat uderzył zarówno w amerykańskiego dolara, jak i w waluty powiązane z gospodarką chińską, takie jak australijski dolar. Na fali pogorszenia nastrojów na rynku USD udaje się jednak odbić w górę kursowi eurodolara. Notowania EUR/USD dzisiaj rano dotarły z powrotem do okolic 1,11. 

Na pogorszeniu nastrojów dotyczących przedłużającego się konfliktu handlowego USA i Chin najbardziej dzisiaj zyskuje japoński jen. Waluta Japonii tradycyjnie uważana jest za jedną z tzw. „bezpiecznych przystani” na globalnych rynkach walutowych. W rezultacie, notowania USD/JPY wczoraj dynamicznie zniżkowały i dzisiaj kontynuują ruch na południe, schodząc poniżej 107,00. 

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Sierakowska, Analityk, Dom Maklerski BOŚ S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy