Wzrosty na Wall Street, rekordowy kurs Apple

opublikowano: 19-08-2014, 22:31

Dow Jones i S&P500 rosły na zamknięciu o 0,5 proc. Drugi z indeksów jest już o zaledwie 0,3 proc. poniżej historycznego maksimum. Nasdaq wzrósł piąty raz z rzędu. Tak długa seria zwyżek nie zdarzyła się od prawie 50 sesji. Indeks we wtorek o 0,4 proc. poprawił 14-letnie maksimum osiągnięte dzień wcześniej.

Znów wzrosty na amerykańskich rynkach akcji. Pomogły dobre dane makro oraz wiadomości dające nadzieję na koniec eskalacji konfliktu na Ukrainie. Inwestorzy dowiedzieli się we wtorek, że liczba rozpoczętych budów domów w USA jest największa od ośmiu miesięcy, a inflacja wciąż pozostaje niska. Nastroje poprawiła zapowiedź szczytu w Mińsku, na którym spotkają się przywódcy Ukrainy, Unii Europejskiej i Rosji. Złoto staniało, spadły notowania ropy. Dolar osiągnął największą wartość wobec euro od dziewięciu miesięcy. Ceny obligacji skarbowych USA zmieniły się niewiele.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Na zamknięciu rosła wartość indeksów 9 z 10 głównych segmentów S&P500. Najmocniej rosły ceny akcji spółek użyteczności publicznej (1,2 proc.), dostawców dyskrecjonalnych dóbr konsumpcyjnych oraz spółek z segmentu energii (po 0,7 proc.). Najsłabsze były segmenty dóbr codziennego użytku (0,2 proc.), finansowy (0,15 proc.) i usług telekomunikacyjnych (-0,2 proc.). Na zamknięciu drożało ok. 75 proc. spółek z S&P500 i 80 proc. z Nasdaq 100.

Wydarzeniem dnia było przekroczenie przez kurs Apple 100 USD po raz pierwszy od splitu akcji 7 do 1 w czerwcu. Od tego czasu kurs spółki wzrósł o 8 proc. Uwzględniając split rekordowy kurs intraday Apple z września 2012 roku wynosił 100,72 USD i jego nie udało się pobić. Padł jednak rekord zamknięcia, który wynosił dotychczas 100,30 USD (uwzględniając split). We wtorek na zamknięciu płacono za akcję Apple 100,56 USD.

Spośród 30 blue chipów ze średniej Dow Jones na zamknięciu rosły kursy 21. Najmocniej drożały akcje Home Depot, największej sieci sklepów z artykułami budowlano-montażowymi (5,55 proc.), ubezpieczyciela zdrowotnego UnitedHealth Group (1,4 proc.) i operatora kart kredytowych American Express (1,1 proc.). Najmocniej staniały akcje Coca-Coli (-0,2 proc.), banku Goldman Sachs (-0,3 proc.) i telekomu AT&T (-0,5 proc.).  

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wzrosty na Wall Street, rekordowy kurs Apple