X-Trade Brokers: Rynek towarów w trendzie wzrostowym

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 09-01-2006, 12:27

Piątkowe notowania na rynku złota przyniosły kolejne rekordy ceny tego surowca. Na nowojorskiej giełdzie ceny złota z dostawą w lutym zamknęły się na poziomie 541.20 USD za uncję, co oznaczało wrost o 2,5 % w stosunku do czwartku i był to najwyższy kurs od kwietnia 1981 roku.

Piątkowe notowania na rynku złota przyniosły kolejne rekordy ceny tego surowca. Na nowojorskiej giełdzie ceny złota z dostawą w lutym zamknęły się na poziomie 541.20 USD za uncję, co oznaczało wrost o 2,5 % w stosunku do czwartku i był to najwyższy kurs od kwietnia 1981 roku. Podczas piątkowych notowań złoto z dostawą natychmiastową zostało wycenione przez rynek na poziomie 539 USD za uncję, a więc 3 USD powyżej bardzo ważnego, średnioterminowego oporu.

Wzrost kursu złota był wynikiem naturalnej reakcji inwestorów na sygnały docierające z rynku walutowego, gdzie dolar podczas piątkowych notowań stracił w stosunku do głównych walut. Słabsza amerykańska waluta spowodowała przyciągnięcie kapitału na rynek złota i wzrost cen tego surowca. Inwestorzy również zwrócili uwagę na dalsze wzrosty cen ropy na światowych rynkach, sugerujące powrót notowań tego surowca do trendu wzrostowego. Obawy o niekorzystny wpływ tego czynnika na stabilność cen wydaje się wciąż pozytywnie przekładać na popyt na ten kruszec.

Dodatkowym czynnikiem, który windował ceny złota do historycznego poziomu na zamkmnięciu były informacje z rynku chińskiego o planowanej przez tamtejszy bank centralny dywersyfikacji zasobów, a co za tym idzie możliwych wzmożonych zakupach.

Srebro

Notowania srebra podczas piątkowej sesji ponownie potwierdziły bardzo silną korelację z ruchami cen na rynku złotego kruszczu. Cena srebra z dostawą w marcu osiągnęła poziom 9,173 USD za uncję troy, co oznaczało wzrost w stosunku do czwartkowej sesji o 30 centów. Podobnie kształtowały się nastroje podczas notowań srebra z dostawą natychmiastową, gdzie cena na zamknięciu ustalona została zaledwie jeden cent poniżej psychologicznego poziomu 9 USD.

Obecny poziom oporu dla notowań srebra kształtuje się na pozimie 9,20 USD za uncję, natomiast wsparcie dla kursu ulokowane jest na kursie 8,70 USD. Wydaje się, że w najbliższym czasie cena będzie testowała poziom 9,25 USD i ewentualny brak silnego przełamania tego poziomu może doprowadzić do korekty notowań i powrót do kursu w okolicach 9 USD za uncję.

Ropa naftowa

Na rynku ropy piątkowa sesja przyniosła ponowny wzrost notowań tego surowca z dostawą w lutym o 1,24 USD centów do poziomu 64.21 USD za baryłkę, co stanowiło najwyższy kurs od października 2005 roku. Wzrosty odnotowano również podczas londyńskich notowań ropy Brent z Morza Północnego, gdzie cena przekroczyła poziom 63 USD za baryłkę.

Wzrost cen ropy utożsamiany jest z obawami o rozwój wydarzeń na Bliskim Wschodzie, a w szczególności z niepokojem, co do sytuacji politycznej w Izraelu, gdzie premier Ariel Szaron po przebytym wylewie wciąż pozostaje w szpitalu. Do kontynuacji wzrostów przeczynił się również spadek wartości amerykańskiej waluty, który wywołuje zazwyczaj presję ze strony OPEC na notowania surowca w celu utrzymania zysków ze sprzedaży na niezmienionym poziomie.

Michał Paciorek

Dealer

X-Trade Brokers DM S.A.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane