XTB: Dane o 14.30 w centrum uwagi

XTB
opublikowano: 28-08-2008, 09:10

Dzisiejszy dzień zdominują dane z  amerykańskiej gospodarki – drugi odczyt danych o PKB (preliminary data) oraz tygodniowe dane z rynku pacy.

Jeśli chodzi o dane przedstawiające amerykański PKB, drugi szacunek ma szanse być znacznie lepszy niż podane pierwotnie 1,9% (dane analizowane), a to za sprawą lepszych danych o wymianie handlowej. Rynek oczekuje wzrostu na poziomie 2,7%, co odpowiada ok.0,7% w skali kwartału. Nie mniej ważne będą dane z rynku pracy, które dopiero tydzień temu obniżyły się z okolic 450 tys. do i tak wysokich 432 tys. Utrzymanie się niekorzystnej sytuacji w zakresie zatrudnienia będzie źle wróżyć popytowi w kolejnych miesiącach. W obydwu przypadkach dane podane zostaną o godzinie 14.30.

Ceny domów w Wielkiej Brytanii nadal spadają. Według Nationwide, w sierpniu obniżyły się o 1,9% w skali miesiąca, po tym jak w lipcu spadły o 1,5%. W skali roku spadek przekracza już 10% i jest to kolejna niekorzystna informacja o znaczeniu fundamentalnym dla brytyjskiego funta.  

Podane wczoraj dane o zamówieniach na dobra trwałego użytku okazały się wyraźnie lepsze od oczekiwań rynku. Okazało się, iż wzrosły one w lipcu o 1,3% m/m, podczas gdy rynek oczekiwał wzrostu jedynie o 0,1% m/m. Dodatkowo w górę skorygowane zostały dane za czerwiec. Mimo to, nie są to bynajmniej dane przełomowe. W skali roku zamówienia spadły o 4,5% - najwięcej od września 2007. Jest to również czwarty kolejny miesiąc kiedy zamówienia są niższe niż w analogicznym okresie poprzedniego roku – ostatni raz taka sytuacja miała miejsce na przełomie 2001 i 2002 roku.

Waluty – Dane kontra ropa i Weber

Wszystko wskazuje na to, że na parze EURUSD szykuje nam się nieco dłuższa konsolidacja w przedziale 1,46-1,49. Wczoraj dolarowi nie udało się powrócić do trendu spadkowego mimo sprzyjających danych o zamówieniach dóbr trwałego użytku. Przeciwko amerykańskiej walucie przemawiały dwa czynniki – ciągle droga ropa i wypowiedź prezesa niemieckiego banku centralnego (i zarazem członka Rady ECB). O ile ten pierwszy czynnik był do przezwyciężenia, o tyle jastrzębia wypowiedź Webera wyraźnie umocniła euro. Powiedział on, iż dyskusja o obniżkach stóp w strefie euro jest zdecydowanie przedwczesna, zaś inflacja – jego zdaniem – wcale nie musi szybko spadać, pomimo spowolnienia tempa wzrostu gospodarczego. Te komentarze miały natychmiastowy wpływ na rynek, potwierdzony przez rynek stóp procentowych. O ile wcześniej kontrakty zakładały w pełni obniżkę stóp w maju przyszłego roku, wypowiedź Webera spowodowała wzrost ich notowań o 9 bp. Notowania EURUSD ostatecznie wzrosły do 1,4780. Mimo generalnie sprzyjającego otoczenia zewnętrznego nienajlepiej radził sobie złoty. Polska waluta straciła wczoraj ponad grosz do dolara i euro. Na koniec dnia USDPLN notowane było na poziomie 2,27, zaś EURPLN na 3,3350. Decyzja i komunikat Rady nie miały istotnego wpływu na rynek.

Surowce – Ołów i cynk próbują większej korekty

Ołów i cynk to metale, które po spektakularnych zwyżkach z 2006 roku i pierwszej połowy minionego roku później zdawały się być w ogóle zapomniane przez popyt. Sytuacja poprawiła się jednak w połowie sierpnia, kiedy wobec spadków cen ropy część inwestorów finansowych zaczęła szukać alternatyw na innych rynkach – obydwa metale były zaś mocno wyprzedane. Wczoraj silnym sygnałem dla popytu na ołów była informacja, iż w lipcu Chiny stały się importerem netto, co może oznaczać, że przy obecnych poziomach cenowych popyt rzeczywisty jest już wyraźnie bardziej aktywny. Notowania ołowiu wzrosły aż o 11% do 2094 USD za tonę. To pomogło też cynkowi, który drożeje o ponad 6% do 1817 USD za tonę. To oznacza, iż notowania metali powoli kierują się ku lokalnym szczytom z lipca – odpowiednio 2304 USD i 1864 USD. Czyżby zatem pierwsza (od lutego br.) większa korekta?

Przemysław Kwiecień
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Przemyslaw.kwiecien@xtb.pl  

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: XTB

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu