XTB: Rynki surowcowe w dół za giełdami akcji

Tomasz Mączka
opublikowano: 09-08-2007, 13:15

Miedź pogłębia na dzisiejszej sesji rozpoczętą w  dniu wczorajszym gwałtowną przecenę. Spowodowane jest to kolejnym lepszym od  prognoz odczytem zapasów tego surowca, podawanym przez London Metal Exchange, a  także wzrostem awersji do ryzyka na rynkach finansowych całego świata.

O godz. 11:30 miedź z trzymiesięczną dostawą zniżkowała do 7 525 USD za tonę, podczas gdy wczorajsze zamknięcie wypadło na poziomie 7 580 USD. LME poinformowało w swoim codziennym raporcie, że zapasy surowca wzrosły o 1 175 ton, do poziomu 115 450 ton. Tylko w dniu wczorajszym zapasy wzrosły o 8 675 ton, co było największym dziennym wzrostem od 2005 roku.

W przypadku rynku miedzi, sytuacja wciąż jest napięta, nie rozwiązana została bowiem w dalszym ciągu kwestia strajków w południowej i centralnej Ameryce. W dniu wczorajszym sąd uznał, że strajkujący w Meksyku pracownicy m.in. kopalni Canaea mogą kontynuować protest, pomimo, że rząd uznał go za nielegalny. W międzyczasie pracownicy peruwiańskiej Southern Copper Corp. wciąż grożą rozpoczęciem strajku, z powodu nie postępujących rozmów w sprawie podwyżek płac.

Na rynkach towarowych w dniu dzisiejszym przeważają wyraźnie sprzedający, oprócz miedzi zniżkują także takie surowce jak ołów i aluminium. Negatywny sentyment powrócił po porannej informacji z BNP Paribas, głoszącej zamrożenie 3 funduszy lokujących aktywa w rynki długu. Informacja ta przypomniała ponownie inwestorom o kryzysie na rynku ryzykownych kredytów hipotecznych ( subprime), obawy zatem powróciły.

Ołów zniżkował do 3 015 USD za tonę, pogłębiając tym samym wczorajszy blisko 3% spadek. W przypadku tego surowca przecena może się pogłębić, ołów wciąż znajduje się bowiem na nadzwyczajnie wysokich poziomach, w maju cena kształtowała się jeszcze poniżej 2 000 USD za tonę. Zniżkuje także nikiel, który przecenił się w ostatnich miesiącach o 45 proc., po osiągnięciu historycznego szczytu w maju tego roku ceną 51 800 USD za tonę. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Mączka

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / XTB: Rynki surowcowe w dół za giełdami akcji