XTB: stopy bez zmian

XTB
04-09-2008, 13:55

Europejski Bank Centralny (ECB)  nie zmienił w czwartek stóp procentowych, pozostawiając główną stopę na poziomie 4,25 proc. Decyzja nie zaskakuje. Jak wynika z ankiety Reutersa przeprowadzonej pod koniec sierpnia, na taki krok wskazywali wszyscy pytani ekonomiści.

Rynek prognozuje, że stopy w strefie euro pozostaną niezmienione aż do I kwartały 2009 roku. Wówczas oczekuje się ich cięcia o 25 punktów bazowych. Na realizację takiego scenariusza wskazuje jednak zaledwie 52 proc. ekonomistów ankietowanych przez Reuters. Panuje natomiast pełna zgoda co do tego, że do czerwca 2009 roku stopy procentowe w strefie euro zostaną obniżone przynajmniej do 4 proc.
Ostatni raz Europejski Bank Centralny zmienił poziom stóp na lipcowym posiedzeniu, podnosząc je o 25 punktów bazowych. Była to wtedy pierwsza zmiana kosztu pieniądza od posiedzeniu z 6 czerwca 2007 roku, gdy również zostały podwyższone o 25 punktów.

Dziś o stopach decydował również Bank Anglii (BoE). Podobnie jak ECB i zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami, nie zmienił kosztu pieniądza, pozostawiając główną stopę na poziomie 5 proc.

Ostatni raz BoE zmienił poziom stóp w kwietniu. Wówczas obniżył je o 25 punktów bazowych. Wcześniej bank ciął koszt pieniądza w lutym br. i grudniu 2007 roku. Analitycy prognozują, że kolejna obniżka może mieć miejsce pod koniec roku lub najpóźniej w I kwartale 2009 roku.

Dzisiejsza decyzja Europejskiego Banku Centralnego nie wywołała gwałtownej reakcji EUR/USD. O godzinie 13:46 para ta testowała poziom 1,4467 dolara. Potencjalny wpływ na notowania może natomiast mieć to, co na konferencji prasowej po posiedzeniu, powie szef ECB Jean-Claude Trichet. Konferencja rozpocznie się o godzinie 14:30.

Marcin R. Kiepas
marcin.kiepas@xtb.pl
X-Trade Brokers DM S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: XTB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / XTB: stopy bez zmian