XTB: USA blisko recesji

XTB
opublikowano: 30-01-2008, 15:50

W czwartym kwartale minionego roku amerykańska gospodarka była bardzo blisko recesji – wzrost wyniósł zaledwie 0,6% w ujęciu anualizowanym (ujęcie to pokazuje jaki byłby roczny wzrost gdyby tendencje z danego okresu utrzymały się przez cały rok).

Tak niska dynamika wzrostu osiągnięta była również w pierwszym kwartale, jednak wtedy wynikało to z bardzo dużych wydatków rządowych w czwartym kwartale 2006 (i w związku z tym silnego spadku tych wydatków w pierwszym kwartale 2007). Tym razem jednak wydatki rządowe ogółem osiągnęły przyzwoitą dynamikę 2,6%, zaś osłabienie występuje w większej liczbie obszarów.

Największym winowajcą jest oczywiście sektor budownictwa mieszkaniowego – ujemna dynamika utrzymuje się tam już od ośmiu kwartałów. W ostatnim kwartale 2007 roku ujemny był także wkład zapasów. Spadków w tych obszarach nie były w stanie zrównoważyć silniejsze wzrosty w kategorii inwestycji budowlanych w sektorze firm. Słabnie również konsumpcja prywatna, zwłaszcza po wyłączeniu dóbr trwałego użytku i właśnie na ten obszar w kluczowym stopniu nakierowane są działania Fed i amerykańskiego Kongresu. W trzecim kwartale bardzo wysoki wzrost (4,9%) osiągnięty został głównie dzięki bardzo wysokiej dynamice eksportu. W czwartym kwartale wzrost był już zauważalnie mniejszy i można mieć obawy o to jak na popyt zewnętrzny wpłynie osłabienie u głównych partnerów handlowych USA. Podsumowując, w chwili obecnej należy założyć, iż USA będą rozwijać się w kolejnych kwartałach średnio niewiele powyżej 1%, a to oznacza, że statystycznie rzecz biorąc – istnieje ryzyko wystąpienia spadku PKB.

Na tym tle sytuacja w Polsce wygląda naprawdę dobrze. Wzrost w całym 2007 roku wyniósł 6,5% (w USA 2,2%), co oznacza, iż w ostatnim kwartale roku wyniósł on ok. 6% r/r. Choć na szczegółowe dane dotyczące ostatniego kwartału trzeba będzie jeszcze poczekać, już wiadomo, że nieco słabszy popyt konsumpcyjny został zrównoważony ciągle bardzo silnym popytem inwestycyjnym – a to oznacza lepszą strukturę wzrostu i w dłuższym okresie mniejszą presję inflacyjną. Jeśli polska gospodarka miałaby silniej ucierpieć w wyniku spowolnienia na zewnątrz, impuls musi przyjść głównie poprzez handel zagraniczny w postaci słabszego eksportu. Należy zatem przypatrywać się danym dotyczącym rachunku obrotów bieżących, publikowanym każdego miesiąca przez NBP.

Przemysław Kwiecień
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Przemyslaw.kwiecien@xtb.pl         

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: XTB

Polecane