XTB: Wynagrodzenia nadal ostro w górę

XTB DM
19-05-2008, 14:25

Podane dziś przez GUS dane o wynagrodzeniach i  zatrudnieniu za kwiecień pokazały nadal bardzo silną dynamikę wynagrodzeń. Roczna dynamika wynagrodzeń wyniosła 12,6%, przekraczając nasze oczekiwana oraz konsensus rynkowy.

Z drugiej strony mniejszy okazał się wzrost zatrudnienia. W relacji do kwietnia ubiegłego roku zwiększyło się ono o 5,6%. Dane oznaczają, iż w kształtowaniu równowagi na rynku pracy znaczącą rolę odgrywają rosnące oczekiwania płacowe. Relatywnie niewielka już podaż nowych pracowników oraz chęć zatrzymania dotychczas zatrudnionych, sprawia, iż przedsiębiorcy z jednej strony akceptują wyższe płace, z drugiej jednak powoli ograniczają nowe zatrudnienie. Dla Rady Polityki Pieniężnej te dane oznaczają, iż zagrożenie utrzymania się wysokich oczekiwań inflacyjnych jest nadal spore i dostarczą argumentów za jeszcze jedną podwyżką stóp, która naszym zdaniem nastąpi w czerwcu. 

Reakcja na dane na rynku walutowym jest w zasadzie niezauważalna. Wobec niewielkich ruchów na eurodolarze, zmienność par złotówkowych również jest nieznaczna. Za dolara płacimy około 2 złote i 17 groszy, za euro 3 złote 38 groszy.

Przemysław Kwiecień
Główny Ekonomista
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Przemyslaw.kwiecien@xtb.pl         
  

© ℗

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: XTB DM

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / XTB: Wynagrodzenia nadal ostro w górę