XTB: złoty dobrze znosi niepewność rynkową

X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
opublikowano: 09-07-2009, 18:05

Wczorajsza próba domknięcia formacji głowy i ramion na wykresach indeksów S&P500 i DJIA nie zakończyła się pełnym sukcesem, ale póki co rynki nie ruszyły w górę, co potwierdzałoby, iż inwestorzy nadal liczą się z kontynuacją korekty. To nie są warunki sprzyjające notowaniom z rynku walut wschodzących, jednak mimo to waluty z naszego regionu w czwartek odnotowały umocnienie.

Notowania pary EURPLN obniżyły się z poziomu 4,4160 na otwarciu nawet do 4,3390, aby pod koniec handlu w Warszawie wzrosnąć do 4,3640. Niewiele mniej zyskał forint – notowania EURHUF obniżyły się z 278,30 do 275,80. Walutom z regionu z pewnością pomaga spokojna reakcja (na niepewność giełdową) pary EURUSD, która wczoraj wykorzystała wsparcie na poziomie 1,3825 do odbicia i dziś przez większość handlu w Europie poruszała się w wąskim przedziale 1,3940-1,4007.

W przypadku złotego należy jednak odnotować nie tylko fakt dzisiejszego umocnienia, ale także zmianę sytuacji od początku nowego kwartału. Złoty jest jedną z nielicznych walut z rynków wschodzących, które w tym czasie zyskały w relacji do dolara. Ten fenomen można tłumaczyć zmianą postrzegania polskiej waluty. Po pierwsze, jak już pisaliśmy koniec drugiego kwartału nie spowodował wyprzedaży złotego z tytułu rozliczania zapadających opcji, co mogło usunąć pewien element niepewności. Ponadto, wyjaśnia się już kwestia tegorocznego budżetu.

Nie są to być może wiadomości dobre, ale (wbrew wypowiedzią niektórych zagranicznych analityków) nie można mówić o negatywnym zaskoczeniu. Już na początku roku pisaliśmy bowiem o możliwości wzrostu deficytu w okolice 40-45 mld złotych (bez dokonywania zmian w budżecie) i był to pogląd dość powszechny na rynku. Wyeliminowanie tych czynników oznacza, że złoty może odrobić część strat, a jest nadal zdecydowanie najbardziej przecenioną w tym roku walutą z głównych egzotyków i w okresie maj-czerwiec (poprawa sentymentu) zyskał dużo mniej niż węgierski forint, brazylijski real, czeska korona, czy południowoafrykański rand i minimalnie więcej niż „zarażone grypą” meksykańskie peso. Złotemu sprzyja także obraz techniczny.

Przecena w ostatnich dwóch dniach nie naruszyła linii oporu na poziomie 4,44 i kierunek 4,22-4,26 obowiązuje w dalszym ciągu.

Przemysław Kwiecień
Główny Ekonomista
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

Polecane