Yellen: stopy procentowe mogą nieco wzrosnąć

ARŻ, CNBC
opublikowano: 04-05-2021, 17:59

Sekretarz skarbu USA Janet Yellen przyznała we wtorek, że stopy procentowe być może będą musiały wzrosnąć, aby zapobiec “przegrzaniu” gospodarki, które może nastąpić za sprawą programów pomocowych.

„Może się zdarzyć, że stopy procentowe będą musiały nieco wzrosnąć, aby upewnić się, że nasza gospodarka się nie przegrzeje” - powiedziała Yellen.

Od wybuchu pandemii Kongres przeznaczył około 5,3 bln USD na wydatki stymulacyjne, co doprowadziło do deficytu budżetowego w wysokości ponad 3 bln USD w roku fiskalnym 2020 i deficytu w wysokości 1,7 bln USD w pierwszej połowie roku fiskalnego 2021.

Administracja Bidena forsuje także plan infrastrukturalny, który może spowodować wydanie kolejnych 4 bln USD na różnorodne długoterminowe projekty. “Prezydent Joe Biden przyjmuje bardzo ambitne podejście, nadrabiając tak naprawdę ponad dekadę niewystarczających inwestycji w infrastrukturę, badania i rozwój” - stwierdziła Janet Yellen.

“Nawet jeśli dodatkowe wydatki są stosunkowo niewielkie w stosunku do całej gospodarki, mogą sprawić, że korekta stóp procentowych będzie konieczna” - zakończyła amerykańska sekretarz skarbu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane