Z budową mieszkań jest najgorzej od czterech lat

  • Marta Sieliwierstow
opublikowano: 26-02-2013, 00:00

W styczniu deweloperzy rozpoczęli budowę 1,7 tys. mieszkań. O ponad połowę mniej niż w styczniu 2012 r. i najmniej od czterech lat.

Już po raz ósmy dane GUS wskazują na zmniejszenie liczby inwestycji rozpoczynanych przez deweloperów. Dzieje się tak od końca kwietnia 2012 r., kiedy weszła w życie tzw. ustawa deweloperska, ale to nie jedyny powód ograniczenia aktywności inwestorów.

— Apetyt deweloperów na nowe inwestycje słabnie między innymi przez mniejszy popyt na mieszkania związany z zakończeniem programu Rodzina na swoim i z bliską rekordów podażą wybudowanych mieszkań, które czekają na chętnych — uzasadnia Bartosz Turek z Home Brokera.

W styczniu deweloperzy rozpoczęli budowę zaledwie 1,7 tys. mieszkań — o 50,6 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2012 r. Co więcej, to najgorszy wynik od stycznia 2009 r., od kiedy GUS co miesiąc publikuje dane o liczbie mieszkań, których budowę rozpoczynają deweloperzy. Podobnie jest z liczbą mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia. W styczniu było ich o 38,7 proc. mniej niż w rok wcześniej. W pierwszym miesiącu 2013 r. wydano pozwolenia na budowę 3,3 tys mieszkań.

To także najgorszy wynik w czteroletniej historii danych publikowanych przez GUS. Jedyne pozytywne dane dotyczą liczby mieszkań oddawanych do użytku. W styczniu deweloperzy oddali 5,3 tys. lokali. To aż o 24,9 proc. więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem. Liczba lokali oddawanych do użytku rośnie już od 17 miesięcy (z krótką przerwą w październiku zeszłego roku).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Sieliwierstow

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu