Z handlu do pośrednictwa finansowego

opublikowano: 26-03-2018, 22:00

Zakaz handlu w niedzielę może spowodować napływ chętnych do pracy w branży finansowej, szczególnie przy produktach dla MSP.

Zgodnie z szacunkami Business Centre Club zakaz handlu w niedzielę może skutkować pięcioprocentowym spadkiem sprzedaży detalicznej, natomiast zatrudnienie w związku z tym straci nawet 36 tys. pracowników. Zdaniem Pawła Mazura z ANG Biznes, firmy obsługującej mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa, są spore szanse, że znajdą oni zatrudnienie w finansach.

— Zdarza się, że w handlu pracują osoby, które mimo posiadanych kwalifikacji dosprzedaży ubezpieczeń czy kredytów z różnych względów nie podejmują pracy w zawodzie. Wprowadzane zmiany mogą stać się dla nich impulsem do podjęcia nowych wyzwań — twierdzi Paweł Mazur.

Tym bardziej że branża finansowa od jakiegoś czasu boryka się z problemem znalezienia i utrzymania pracowników. Pod koniec kwietnia 2017 r. w sektorze bankowym pracowało 167 tys. osób, czyli o 14 tys. mniej niż w szczycie przypadającym na koniec 2008 r. — wtedy liczba bankowców przekraczała 181 tys. pracowników. Jednym z powodów jest fakt, że banki o pracowników muszą konkurować właśnie z dyskontami.

— Nie bez znaczenia jest zła sława pracy w finansach, która kojarzy nam się z presją wyników,czasem tak wyśrubowanych, że ich osiągnięcie jest po prostu niemożliwe. Ale to się zmienia — uważa Paweł Mazur.

Jego zdaniem, szczególnie perspektywiczna jest praca w finansach dla MSP. Związek Banków Polskich podaje, że blisko połowa średnich firm i ponad jedna trzecia mikro- i małych przedsiębiorstw korzysta obecnie z kredytów bankowych. Natomiast zgodnie z danymi Polskiego Związku Faktorów, obroty firm faktoringowych wzrosły o 16,7 proc. W podobnym tempie rośnie branża leasingowa i wynajmu długoterminowego.

— To dobry czas zarówno dla MSP, jak i dla osób zajmujących się sprzedażą produktów przeznaczonych dla małych i średnich firm — uważa Paweł Mazur. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy