Z mobilnych mediów korzystamy w domu

KA
opublikowano: 27-10-2010, 00:00

W sposobie korzystania z mediów mobilnych wiele łączy nas z Francuzami. Zwłaszcza to, że mobilność lubimy w domu.

W sposobie korzystania z mediów mobilnych wiele łączy nas z Francuzami. Zwłaszcza to, że mobilność lubimy w domu.

Na zlecenie sieci telefonicznej Orange firma badawcza TNS sprawdziła, jak korzystają z mediów mobilnych Francuzi, Hiszpanie, Brytyjczycy i Polacy. Ujęcie tematu było szerokie: oprócz zwykłego surfowania po internecie uwzględniało korzystanie z telewizji internetowej, radia internetowego, usługi geolokalizacji, gier, plików wideo i muzycznych ściąganych na telefon komórkowy.

Z badań wynika, że w Polsce z mediów mobilnych korzysta 11 proc. osób w wieku powyżej 15 lat. Przeważają mężczyźni (62 proc.).

— Tak samo było z tradycyjnym internetem. Obecnie proporcje płci są wyrównane, ale na początku też przeważali mężczyźni — komentuje Izabela Koroś z Wirtualnej Polski (WP), która była koordynatorem badania w Polsce (WP, podbnie jak Orange, należy do grupy France Telecom).

Wśród użytkowników mediów mobilnych w Polsce 56 proc. to osoby pracujące. Wyróżnia nas to na tle pozostałych trzech krajów, bo tam udział pracujących to przynajmniej 60 proc. Pod innymi względami zawsze jest z którąś nacją coś nas łączy. Proporcje płci podobne są we Francji. Dla nas i dla Hiszpanów główną przeszkodą w korzystaniu z mediów mobilnych jest cena. Natomiast zarówno w Polsce, jak i we Francji korzysta się z nich głównie w domu (odpowiednio 73 i 70 proc.), podczas gdy w Hiszpanii i Wielkiej Brytanii głównie poza miejscem zamieszkania (po 74 proc.).

Na temat dużego odsetka Polaków korzystających z mediów mobilnych w domu Izabela Koroś ma trzy hipotezy.

— Pierwsza to relatywnie wysoki koszt połączenia z internetem przez telefon komórkowy, gdy w domu można łączyć się bezprzewodowo w technologii Wi-Fi, która tak naprawdę jest rozwinięciem usług przewodowych np. Neostrady. Druga — że komputer przed użyciem trzeba włączyć, a zawsze włączony telefon komórkowy zachęca do transmisji danych także w domu. Trzecia jest zaś taka, że wszyscy domownicy nie mogą na raz korzystać z komputera, więc część sięga po transmisję danych w telefonie komórkowym — mówi Izabela Koroś.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu