Z pomocą EBOR

Grzegorz Zięba
24-03-2004, 00:00

Władze miasta zamierzają odnowić dziesięć staromiejskich kamienic. Potrzeba na to 35 mln zł.

Władze Lublina zamierzają utworzyć spółkę Kamienice Miasta (KM), która przejmie 10 zabytkowych staromiejskich budynków i zajmie się ich rewitalizacją. Zostałyby one potem wynajęte instytucjom. Uzyskane w ten sposób pieniądze posłużą do spłaty zaciągniętych kredytów. Cała operacja ma się zamknąć w 35 mln zł.

— Kredyt na ten cel możemy uzyskać z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR). W tej sprawie został już podpisany list intencyjny. Jest szansa na uzyskanie z tego źródła 60 proc. środków — mówi Antoni Chrzonstowski, zastępca prezydenta Lublina.

Resztę miasto może otrzymać z funduszy unijnych na renowacje zabytków. W tym roku województwo lubelskie dostanie na to 10 mln EUR (47 mln zł). KM mają również zapewnić dach nad głową lokatorom przejętych obiektów. Wybuduje dla nich kosztem 9 mln zł 120 mieszkań. Antoni Chrzonstowski przyznaje, że utworzenie KM zależy od akceptacji radnych miejskich.

— Musimy też uzyskać przychylność urzędu marszałkowskiego, który będzie dzielił unijne pieniądze — dodaje wiceprezes.

Jeżeli miasto otrzyma zgodę radnych i marszałka, w połowie roku rozpoczną się prace nad projektem finansowym i architektonicznym.

— Jesienią powinniśmy ogłosić przetargi na wykonawstwo — mówi Antoni Chrzonstowski.

KM miałyby zająć się także budownictwem czynszowym. Miasto nie wyklucza wejścia do spółki inwestora zewnętrznego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Zięba

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Z pomocą EBOR