Z pożyczką łatwiej o dotację

SW
opublikowano: 01-12-2011, 00:00

Firmy, które chcą skorzystać z unijnego wsparcia, mogą wziąć pożyczkę w BZ WBK Leasing.

BZ WBK Leasing przygotował specjalną pożyczkę dla mikro-, małych i średnich firm, które planują zrealizować projekty z dofinansowaniem z funduszy unijnych. Umożliwi to i ułatwi uzyskanie pieniędzy na zakup maszyn i urządzeń z programów unijnych, m.in. z najpopularniejszych PROW lub RPO.

— Do rozdysponowania pozostało jeszcze ponad 50 proc. pieniędzy, a w regionalnych programach operacyjnych ponad 25 proc. Wielu przedsiębiorców,szczególnie małych i średnich, chciałoby otrzymać zwrot wydatków z tych programów — ma na to jeszcze dwa lata — jednak nie stać ich na wyłożenie własnych pieniędzy na inwestycję. Stąd pomysł na pożyczkę przygotowaną specjalnie pod dotacje unijne — mówi Daniel Mrozek, odpowiedzialny w Spółkach Leasingowych BZ WBK za rozwój oferty.

W celu skorzystania z pożyczki wystarczy przedstawić podpisaną umowę o dofinansowanie z UE oraz standardowe dokumenty wymagane przy zawieraniu umowy pożyczki, m.in. dokumenty rejestrowe firmy. Istnieje możliwość zaliczenia w koszty uzyskania przychodu części odsetkowej rat pożyczki oraz możliwość amortyzacji — także jednorazowej.

Ponadto finansowane może być nawet 100 proc. wartości inwestycji. Do tej pory BZ WBK finansował maszyny i urządzenia przede wszystkim w leasingu, co nie zawsze dawało możliwość łatwego skorzystania z dotacji.

Najczęściej jedyną formą wypłaty funduszy unijnych w przypadku finansowania inwestycji z wykorzystaniem leasingu są części kapitałowe zapłaconych rat: leasingobiorca dopiero po zapłaceniu kolejnego czynszu ma możliwość uzyskania zwrotu kosztów. Natomiast pożyczki umożliwiają wypłatę dotacji w formie jednorazowej refundacji poniesionych kosztów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: SW

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Z pożyczką łatwiej o dotację