Za granicą

Magdalena Kozmana
opublikowano: 06-05-1999, 00:00

Siemens zdobywa intratne kontrakty

Niemiecka firma Siemens otrzymała zamówienia warte 500 mln DEM (1,06 mld zł) na turbiny gazowe w Szkocji, Stanach Zjednoczonych i Egipcie.

Należąca do Siemensa spółka Power Generation Group będzie budowała i wyposażała 180-megawatową elektrownię w Aleksandrii. Kontrakt wart jest 270 mln DEM (575 mln zł). Budowa rozpocznie się jesienią 2000 roku. Siemens będzie obsługiwał elektrownię przez 10 lat.

Firma wyposaży także latem przyszłego roku elektrownię w Edynburgu — kontrakt wart jest 45 mln DEM (95,8 mln zł). Należąca do Siemensa spółka Westinghouse Power Corporation wybuduje i wyposaży dwie elektrownie w Illinois i Missouri. Są to kontrakty na sumę 180 mln DEM (383 mln zł). MAK

Microsoft zainwestuje w AT&T

AT&T Corp. zamierza związać się z Microsoftem. Amerykańska firma komputerowa ma zapłacić 5 mld USD (20 mld zł) za 2-3 proc. udziałów w AT&T. W zamian za to telekomunikacyjny gigant zobowiązał się do używania systemu operacyjnego Windows w rozprowadzanych cyfrowych systemach odbioru.

AT&T zamierza także oddać około 2 mln abonentów swojemu konkurentowi Compast, w zamian za co firma ta wycofała swoja ofertę kupna MediaOne. MAK

Kazachstan prywatyzuje największe banki

Rząd Kazachstanu zamierza rozpocząć w tym lub w przyszłym roku sprzedaż udziałów w największych bankach. Minister finansów Kazachstanu Uraz Dżandsow liczy przede wszystkim na zagranicznych inwestorów.

W 1999 lub 2000 roku zostanie sprzedany prywatnym inwestorom większościowy pakiet akcji w Narodnym Banku, znanym także pod nazwą Halyk, który posiada dominującą pozycję w kraju. Rząd ma w nim 80 proc. udziałów. Wkrótce rząd może też zadecydować o połączeniu Halyk z Kazkommertsbank, największym bankiem handlowym w Kazachstanie. MAK

AXA chce połączyć trzy banki

Prezes francuskiej grupy ubezpieczeniowej AXA Claud Bebear zamierza doprowadzić do pogodzenia trzech zwaśnionych banków: Banque Nationale de Paris, Societe Generale i Paribas. AXA ma 7,1 proc. udziałów w BNP, 7,16 — w Paribas i 0,4 — w Societe Generale. Bebear uważa, że trójstronne porozumienie jest o wiele lepszym rozwiązaniem niż planowany alians Societe Generale z Paribas. MAK

Niemieckie banki zadowolone z wyników

HypoVereinsbank — drugi największy bank na rynku niemieckim - o 34 proc. poprawił swój zysk operacyjny w pierwszym kwartale 1999 roku. Zysk ten wyniósł 422 mln EUR (1,76 mld zł). Wyniki są lepsze od przewidywanych, jednak firma od dłuższego czasu jest w tarapatach. W ubiegłym roku spisała na straty 3,5 mld DEM (7,4 mld zł) z powodu złych kredytów hipotecznych.

Największy niemiecki bank — Deutsche Bank także zadziwił inwestorów dobrymi wynikami — jego zyski netto z prowizji wyniosły 457 mln EUR (1,9 mld zł).

Zdaniem analityków, niemieckie banki mogą się spodziewać wyjątkowo dobrego roku. MAK

Ekspansja Deutsche Telekom budzi obawy

Deutsche Telekom zamierza w tym roku kupić jeszcze jedną spółkę, zaś w 2000 roku dokonać przynajmniej dwóch akwizycji — poinformował Joachim Kroeske, dyrektor finansowy firmy. Jego zdaniem, France Telecom nie powinna obawiać się wzmocnionej roli Deutsche Telekom po wchłonięciu Telecom Italia.

Przedstawiciele francuskiej firmy utrzymują, że alians ten zagraża jej powiązaniom z Deutsche Telekom i zamierzają domagać się rekompensaty za straty w interesach.

Deutsche Telekom, France Telecom oraz amerykańska firma Sprint Corp. są właścicielami Global One. MAK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Kozmana

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Prawo / Za granicą