Za granicą

Grzegorz Brycki
opublikowano: 18-05-1999, 00:00

Za granicąCamdessus chłodzi optymizm Azjatów

Trend wzrostowy na azjatyckich giełdach papierów wartościowych nie grozi powstaniem nowej ,,bańki mydlanej” — uważa Michel Camdessus, dyrektor zarządzający Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Szef MFW ostrzegł jednak przed przedwczesną euforią, twierdząc, że gospodarki państw azjatyckich stoją nadal przed ciężkimi reformami i restrukturyzacją. Zdaniem Camdessusa, obecny hurraoptymizm co do przyszłości sytuacji gospodarczej Azji jest równie nieuzasadniony, jak totalny pesymizm obserwowany przed kilkoma miesiącami.

Najgorszą fazę kryzysu ekonomicznego Azja ma już za sobą. Według MFW, tegoroczny wzrost gospodarczy Korei Południowej wyniesie cztery proc. Możliwy jest też wzrost gospodarczy w innych państwach przeżywających kryzys — Tajlandii, Filipinach, Malezji, a nawet w Indonezji. GB

Fuzja Hoechst z Rh™ne-Poulenc jesienią

Akcjonariusze niemieckiego koncernu chemicznego Hoechst będą mieli większościowy udział w nowej spółce, która powstanie w wyniku fuzji Hoechst z francuskim Rh™ne-Poulenc. Za każde cztery akcje akcjonariusze Hoechst otrzymają po trzy papiery Rh™ne-Poulenc. Wymiana akcji rozpocznie się w październiku. Aby fuzja doszła do skutku, musi być zaakceptowana przez akcjonariuszy dysponujących co najmniej 90 proc. głosów. W połowie lipca obie spółki planują zwołanie nadzwyczajnych zgromadzeń akcjonariuszy, do których należy ostateczna decyzja w sprawie połączenia.

Wiadomo, że firma powstała w wyniku fuzji będzie nazywać się Aventis. Jej akcje zadebiutują na giełdach we Frankfurcie, Paryżu i Nowym Jorku.

Hoechst zamierza wypłacić swoim akcjonariuszom 1,5 mld EUR (6,27 mld zł) nadzwyczajnej dywidendy oraz skupić pięć proc. swoich akcji. Zarząd chce również poprosić akcjonariuszy o rozważenie pomysłu wydzielenia ze struktury spółki części przedsięwzięć w sektorze chemicznym i utworzenia z nich nowej firmy pod nazwą Celanese. GB

Japońską telefonię czeka konsolidacja

Spadające zyski japońskich firm telekomunikacyjnych i coraz ostrzejsza konkurencja na rynku doprowadzą do przyśpieszenia procesu konsolidacji sektora telekomunikacyjnego — twierdzą analitycy.

W tym tygodniu najwięksi operatorzy telefoniczni w Japonii przedstawią swoje wyniki finansowe. Prawdopodobnie tylko największa firma z branży — Nippon Telegraph and Telephone — będzie mogła pochwalić się zadowalającymi rezultatami.

Do spadku zysków japońskich firm telefonicznych przyczyniają się także olbrzymie inwestycje w rozwój telefonii komórkowej. W ubiegłym roku liczba użytkowników komórek wzrosła w Japonii aż o 32 proc., do 41,5 mln. GB

New Holland przejmie Case Corporation

Europejski producent urządzeń rolniczych New Holland przejmie za 4,3 mld USD (16,85 mld zł) amerykańskiego konkurenta, firmę Case Corporation. Fuzja, w dużym stopniu wymuszona przez spadające ceny produktów rolnych, doprowadzi do powstania firmy, która będzie w stanie konkurować z największym obecnie producentem sprzętu dla rolnictwa — amerykańskim Deere & Co.

W 1998 r. obie firmy zanotowały łącznie sprzedaż na poziomie 11,8 mld USD (46,2 mld zł). Wchłonięcie Case przez New Holland doprowadzi także do powstania trzeciego pod względem wielkości sprzedaży na świecie producenta sprzętu dla budownictwa, po amerykańskim Caterpillar i japońskim Komatsu.

New Holland zapłaci po 55 USD (215,6 zł) za każdą akcję Case, o 23 proc. więcej niż wynosiła piątkowa cena akcji tej firmy na giełdzie nowojorskiej. Siedziba połączonej spółki zostanie przeniesiona z Holandii do USA.

Dzięki fuzji w ciągu 3-4 lat nowa firma będzie w stanie zaoszczędzić 400-500 mln USD (1,56-1,96 mld zł) rocznie, m.in. na integracji produkcji oraz zakupów części. GB

Singapur liberalizuje sektor bankowy

Władze Singapuru ogłosiły zniesienie 40-proc. limitu udziałów, które zagraniczny kapitał mógł do tej pory posiadać w singapurskich bankach. Nie sprecyzowano jednak na razie, kiedy dokładnie to nastąpi. Lee Hsien Loong, szef Monetary Authority of Singapore (instytucji kontrolującej sektor bankowy), przyznał, że powodem decyzji o pełnym dopuszczeniu zagranicznej konkurencji do bankowości jest wzmocnienie sektora oraz utrzymanie zaufania i stabilności całego systemu finansowego Singapuru. Zdaniem Loonga, decydując się na liberalizację, władze Singapuru wzięły pod uwagę proces globalizacji i szybki rozwój nowych elektronicznych usług bankowych.

Singapur zamierza w ciągu najbliższych dwóch lat przyznać zagranicznym bankom sześć nowych licencji na prowadzenie pełnego zakresu usług bankowych. GB

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Brycki

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu