Za wcześnie, by obwieszczać koniec ery etatów

opublikowano: 20-03-2017, 22:00

Kluczowe funkcje w firmach pozostaną w rękach stałych pracowników — prognozują eksperci.

W wielu branżach zmieniają się proporcje w zatrudnieniu stałym i tymczasowym. Coraz więcej przedsiębiorstw zleca pracę na czas wykonania danego projektu.

— Przedsiębiorcy dostrzegają korzyści w szybkim dostępie do kompetencji, gdy te są niezbędne na określony czas. Nie tylko przyspiesza to czas realizacji zadań w firmie, ale również daje jej szansę na zbudowanie przewagi nad konkurencją — twierdzi Marek Wróbel, dyrektor dywizji Has Response w Hays Poland.

Według jego informacji światowe badania pokazują, że obecnie zależnie od kraju od 15 do 34 proc. pracowników nie ma stałego miejsca zatrudnienia. Jednocześnie obserwuje, że nierzadko osoby, które rozpoczynają z daną firmą współpracę jako freelancerzy, w ostateczności zostają przyjęte do niej na stałe.

— W takich przypadkach początkowa współpraca działa jak okres próbny. Firma ma możliwość oceny umiejętności specjalisty oraz sprawdzenia, czy utożsamia się z jej wartościami. Jednocześnie pracownik jest w stanie poznać sposób działania danej firmy i zdecydować, czy pasuje do jej kultury organizacyjnej — komentuje ekspert Hays Response.

Jego zdaniem, uwzględnienie w strategii zatrudnienia współpracy z pracownikami tymczasowymi i osobami na kontraktach przynosi najlepsze rezultaty, jeśli dzięki nim można uzupełnić kompetencje stałych pracowników. Marek Wróbel uważa, że ci ostatni będą niezmiennie pełnili kluczowe funkcje w firmach. Przewiduje, że na rynku zostanie jednak zachowana zdrowa równowaga, ponieważ aktywni zawodowo ludzie mają różne predyspozycje i oczekiwania względem życia zawodowego. Tłumaczy, że nie każdy może zostać freelancerem, ponieważ taka ścieżka kariery wymaga zmysłu przedsiębiorcy, a bez niego trudno zrozumieć, że realną wartością są efekty pracy, a nie czas w niej spędzony.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu