Zabezpiecz się przed skutkami brexitu

opublikowano: 12-08-2018, 22:00

W kontekście wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii warto pamiętać o podstawowych zasadach współpracy z zagranicznymi kontrahentami.

Wśród firm działających w Europie to polscy przedsiębiorcy w największym stopniu obawiają się negatywnych skutków brexitu. W związku z tym Atradius przygotował opracowanie, w którym radzi firmom, jak mogą się zabezpieczyć.

— Pomimo długoletniej współpracy z Wielką Brytanią, wyjście tego kraju z Unii powinno skłonić polskich przedsiębiorców do bardziej uważnego podejścia, jeśli chodzi o relacje z kontrahentami z tego rynku. Podstawowe działania mogą znacznie zwiększyć efektywność biznesową i oszczędzić problemów w przyszłości — mówi Włodzimierz Szymczak, dyrektor zarządzający Atradius Collections w Polsce.

Ubezpieczyciel przypomina, że przede wszystkim trzeba uważać na etapie negocjacji i podpisywania umowy. Przedsiębiorcy często akceptują wszystkie warunki odbiorcy, nie zważając na konsekwencje. Tymczasem zdarza się, że odbiorca tworzący umowę dąży do tego, żeby zabezpieczyć tylko siebie. Warto też pamiętać o stworzeniu dokumentacji dotyczącej wszystkich ustaleń, żeby maksymalnie ograniczyć niezrozumienie jakichkolwiek jej punktów, choćby ze względu na barierę językową.

— Podstawowym działaniem minimalizującym ewentualne ryzyko jest także dogłębna weryfikacja kontrahenta — zarówno pod kątem wiarygodności, jak i sytuacji finansowej. Szczególnie, że ostatnio rośnie liczba oszustów wśród zagranicznych firm. A potencjalne niejasności związane z wyjściem Wielkiej Brytanii z UE, chociażby legislacyjne, mogą znacznie zwiększać ryzyko ich pojawienia się — wyjaśnia Włodzimierz Szymczak.

Częstym procederem jest podszywanie się pod inny podmiot, np. korzystając z podobnych, fałszywych adresów e-mail lub ogólnodostępnych adresów poczty elektronicznej. Warto zwracać uwagę na miejsce dostawy i trzeba pamiętać, że zamówienia z dużych firm rzadko są realizowane bez negocjacji. Oprócz tego pojawiają się nowo założone spółki, które znikają po zrealizowaniu dostawy. Firmy te bardzo często zarejestrowane są na adresy prywatnych domów. Tak jak w przypadku większości transakcji z podmiotami zarejestrowanymi w innym kraju, bardzo ważny jest również wybór jurysdykcji i właściwego prawa.

— Szacujemy, że około 30 proc. spraw spornych może być zamykanych z powodów formalnych, a przeprowadzanie postępowań sądowych zgodnie z podpisanymi dokumentami może wiązać się z kosztem w wysokości nawet 100-150 proc. wartości całej należności — mówi Włodzimierz Szymczak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu