Zachęta do łączenia się gmin

YZ, PAP
opublikowano: 29-06-2015, 00:00

Sejm zatwierdził 25 czerwca nowelizacje ustawy o samorządzie gminnym, która ma zachęcać do dobrowolnego łączenia jednostek samorządu terytorialnego.

Połączone gminy o niższych dochodach będą mogły przez 5 lat po połączeniu uzyskać wzrost udziału w PIT nawet o 10 punktów procentowych (dotąd — 5 pp).

Gmina powstała w wyniku połączenia dwóch lub więcej gmin będzie miała wszystkie prawa i obowiązki połączonych gmin, w tym wynikające z zezwoleń, koncesji i innych aktów administracyjnych. Jej nowe organy będą organami właściwymi lub stronami wszczętych i niezakończonych postępowań administracyjnych i sądowych.

Wprowadzono również przepisy przejściowe, które stanowiące m.in., że uchwały podjęte przez rady gmin lub powiatów mają obowiązywać do określonego terminu i w tym czasie nowe rady łączących się lub powstających gmin albo powiatów mają przyjąć nowe regulacje. Samorządy będą też mogły tworzyć tzw. centra usług wspólnych, czyli np. wspólna księgowość dla szkół, przedszkoli lub ośrodków pomocy społecznej na terenie gminy.

Inna nowość to sposób wyliczania opłat za usunięcie drzew i krzewów. Obniżono wysokość kar administracyjnych (będzie podwojoną, a nie potrojoną opłatą za usunięcie drzewa lub krzewu) i wprowadzono możliwość umorzenia w szczególnych przypadkach części kary administracyjnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: YZ, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu