Czytasz dzięki

Zacięła się machina napływów do funduszy

  • Jagoda Fryc
opublikowano: 10-07-2013, 16:10

W czerwcu aktywa TFI wzrosły o 2,1 mld zł, ale tylko dzięki wpłatom do funduszy dedykowanych.

Obawy związane z zacieśnieniem polityki pieniężnej przez amerykański bank centralny i zamieszanie wokół OFE nie sprzyjało krajowym TFI. I choć ich aktywa wzrosły w ubiegłym miesiącu o 2,1 mld zł, to jednak nie jest to powód do zadowolenia. Ze wstępnych szacunków Analiz Online wynika, że saldo sprzedaży wyniosło 3,8 mld zł netto, jednak gros napływów skierowane było do produktów dedykowanych. W efekcie aktywa funduszy niepublicznych powiększyły się o ponad 4 mld zł. Poszukując alternatywy klienci wpłacali pieniądze do produktów gotówkowych i pieniężnych. W czerwcu ich portfele powiększyły się o 0,5 mld zł, a w ciągu całego półrocza aż o ponad jedną trzecią. Pozostałym funduszom aktywa topniały z dnia na dzień.

Głównym powodem była kiepska koniunktura zarówno na rynku akcji, jak i obligacji. WIG stracił 6,4 proc., WIG20 prawie 10 proc., a indeks obligacji skarbowych IROS zanurkował o 2,2 proc. W takich warunkach 17 proc. funduszy wypracowało dodatnią stopę zwrotu, a słaby wynik zarządzania pochłonął aż 2,4 mld zł aktywów. Spadki na GPW pomniejszyły o 1,1 mld zł majątek funduszy akcyjnych, a  odpływy klientów skurczyły o 1,7 mld zł portfele produktów dłużnych. Na koniec czerwca krajowe TFI zarządzały aktywami wielkości 166,1mld zł. Od początku roku w ich portfelach przybyło 19,9 mld zł, co oznacza prawie 14-procentowy wzrost. [JAG]


© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Polecane