Zagranica kupuje papiery

Grzegorz Maliszewski
14-05-2002, 00:00

W trakcie wczorajszych notowań ceny obligacji podlegały niewielkim zmianom. Przy stosunkowo wysokich obrotach nieznacznie zdrożały obligacje na całej długości krzywej dochodowości. Uwaga inwestorów koncentrowała się w segmencie obligacji 5-letnich. Na rynku aktywni byli zarówno inwestorzy krajowi, jak i zagraniczni. Po stronie kupujących bardziej widoczna była zagranica. Na zamknięciu notowań obligacjami 2-letnimi OK0404 handlowano przy rentowności 8,980 proc. Dochodowość 5-letnich obligacji PS1110 spadła do 8,945, natomiast 9-letnich DS110 do 8,011.

W najbliższym tygodniu na rynku papierów skarbowych powinien panować pozytywny sentyment inwestorów. Dane o kwietniowej inflacji, a także wykonanie budżetu po pierwszych czterech miesiącach powinny pozytywnie wpłynąć na rynek oraz zwiększyć oczekiwania na obniżkę stóp procentowych i spowodować napływ kapitału. Czynnikiem niepewności pozostaje tocząca się dyskusja na temat wartości złotego. Słowne interwencje polityków, mające na celu osłabienie polskiej waluty, jak dotychczas mają ograniczony wpływ na sytuację na rynku obligacji. Należy jednak pamiętać, że w przypadku graczy zagranicznych kurs walutowy jest jedną z istotnych zmiennych determinujących stopę zwrotu z inwestycji w polskie obligacje. Wzrost prawdopodobieństwa deprecjacji złotego lub zmienności kursu może zniechęcić część inwestorów do lokowania na polskim rynku, lub skłonić do wycofania części zainwestowanego kapitału.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Maliszewski

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Zagranica kupuje papiery