Zagranicy wciąż nie widać

Rafał Benecki
opublikowano: 24-01-2002, 00:00

Wczoraj na rynku papierów skarbowych notowano niskie obroty, sesja przebiegała głównie przy udziale krajowych inwestorów. Rynek odbudował się po wcześniejszej przecenie, jednak obecnie nie ma czynników, które mogłyby wywołać istotne zmiany notowań. Większych wahań można oczekiwać bezpośrednio przed przyszłotygodniowym posiedzeniem RPP. Na zamknięciu obligacje dwuletnie OK1203 zanotowały rentowność 9,09 proc., pięcioletnie PS1106 8,82 proc., zaś dziewięcioletnie DS1110 — 8,10 proc.

Ministerstwo Finansów poinformowało, że zaplanowana na pierwszy kwartał 2002 r. emisja euroobligacji zostanie przeprowadzona w lutym. Początek roku jest okresem niższych dochodów budżetowych, co wpływa na niską płynność finansów publicznych. MF zamierza wyemitować papiery wartości 750 mln EUR, co prawdopodobnie wpłynie również na wielkość emisji na rynku krajowym. Poprzednie emisje euroobligacji zostały sprzedane z rentownością 80 punktów bazowych (w styczniu 2001 r.) i 74 punkty (w listopadzie 2001 r.) powyżej porównywalnych niemieckich papierów rządowych. Polskie euroobligacje powinny cieszyć się dużym zainteresowaniem.

W najbliższych miesiącach NBP zamierza urynkowić 60 proc. obligacji, które zostały objęte przez banki komercyjne w 1999 r. NBP zapowiada, że urynkowienie tych obligacji nie będzie miało znaczenia dla płynności sektora. Papiery zostaną prawdopodobnie zamienione na obligacje dziesięcioletnie. Nie wiadomo, czy będą to papiery zbywalne, jednak operacja nie będzie miała wpływu na rynek wtórny papierów skarbowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Benecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Zagranicy wciąż nie widać