Żak na praktyce? Ambitny i nieroszczeniowy

opublikowano: 19-06-2016, 22:00

Tylko 8 proc. studentów zwraca uwagę na wysokość wynagrodzenia za staż. Ważniejszy jest dla nich prestiż firmy.

Dzisiejszy stażysta bardzo się różni od tego sprzed kilkunastu lat, a większość zarzutów wobec milenialsów mija się z prawdą — takie wnioski płyną z badania „Rynek pracy 2.0”, przeprowadzonego przez firmę doradczą PwC i Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami (PSZK). Badanie przeprowadzono wśród ponad 600 studentów i ponad 300 pracodawców.

Jak zmieniło się ostatnio podejście do staży i praktyk? Po pierwsze, jeszcze niedawno kojarzyły się one z sezonem ogórkowym, kiedy firmy chciały uzupełnić swoje braki kadrowe związane z urlopami pracowników. Obecnie ponad połowa studentów (52 proc.) zdecydowanie woli popracować w roku akademickim, a nie w wakacje. Tego samego oczekują zresztą sami pracodawcy (53 proc.). Po drugie, młodzi coraz częściej traktują staże w kategoriach epizodów, którym nie nadają zbyt dużego znaczenia. Bardziej zależy im na stałym zatrudnieniu, zaś o swojej karierze myślą długofalowo.

Wielu przedsiębiorcom bliski jest ten tok rozumowania — co piąty (20 proc.) deklaruje, że absolwenci mogliby podjąć u nich pracę zaraz po skończeniu studiów, bez konieczności odbywania w trakcie nauki żadnych programów stażowych. Po trzecie, do rzadkości należą staże, które polegają na przekładaniu dokumentów czy parzeniu dla kierownictwa kawy. Powód jest oczywisty: studenci nie chcą marnować czasu na przypadkową i nieprzemyślaną współpracę, a zarządy firm widzą w nich cenne wsparcie.

— Współcześni studenci to ludzie niezwykle ambitni, pewni siebie, umiejący stawiać sobie krótko- i długoterminowe cele i nieustannie dążący do rozwoju. Nasz najnowszy raport potwierdza te opinie — myślą tak o sobie nie tylko sami studenci, ale także pracodawcy — mówi Adam Krasoń, prezes zarządu PwC w Polsce.

Sondaż PwC obalił również mity dotyczące pokolenia Y, na czele z tym, który wskazuje na roszczeniowość młodych. Wynagrodzenie, którego studenci oczekują za staż, stanowczo temu przeczą. 30 proc. respondentów spodziewa się 1000-1500 zł, a 33 proc. od 1500 do 2000 zł. Pracodawcy również wskazali najczęściej na te dwa przedziały wynagrodzeń (odpowiednio 34 i 27 proc.). Co równie ważne: część studentów — na szczęście tylko 5 proc. — byłaby gotowa podjąć praktykę za darmo.

— Rynek się cywilizuje. Staże bez wynagrodzenia odchodzą na szczęście do lamusa. Każda firma, która mieni się odpowiedzialną i solidną, nie tylko płaci studentom odpowiednio, ale też podpisuje z nimi umowy — twierdzi Piotr Palikowski, prezez PSZK. Pytani o swoje atuty, studenci wskazali: chęć rozwoju (91 proc.), wielozadaniowość (70 proc.) i odwagę w podejmowaniu nowych wyzwań (69 proc.). Pracodawcy zwrócili uwagę na takie same mocne strony, dodatkowo doceniając doskonałą znajomość nowych technologii. (29 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu