Zakaz handlu podzielił przedsiębiorców

opublikowano: 20-03-2018, 22:00

Przedsiębiorcy generalnie są w dobrych nastrojach. Sen z powiek spędzają im jedynie niektóre zmiany w prawie.

Mały i średni biznes z optymizmem patrzy w przyszłość — wynika z najnowszego badania Instytutu Keralla Research „Skaner MSP”. Wskaźnik nastrojów KERNA wyniósł minus 52,35 pkt., czyli był o 2,52 pkt. lepszy niż w poprzednim kwartale. Może on przyjmować wartość od minus 100 do 100, a im jest niższy, tym spółki mają gorsze nastroje.

Największy wpływ na wzrost optymizmu miały dobre prognozy firm dotyczące kondycji własnego biznesu w ciągu najbliższych miesięcy. Obecnie 34 proc. reprezentantów firm MSP zakłada, że sytuacja ekonomiczna ich firm poprawi się w najbliższym czasie. Kwartał wcześniej takich głosów było o 9 proc. mniej. Optymizm udziela się przedsiębiorcom z różnego rodzaju firm — niezależnie od rozmiaru zatrudnienia czy typu działalności.

Ponadto mniej badanych spółek negatywnie ocenia kondycję ekonomiczną kraju. Tylko 21 proc. uważa, że jest zła. To najniższy wynik od pierwszej edycji badaniaw 2009 r. Natomiast rok temu pesymistów było 43 proc.

Badanie pokazuje również, że rośnie skłonność małych i średnich firm do inwestycji. Najwięcej pieniędzy chcą wydawać na oprogramowanie oraz maszyny i technologie. Przy tym o zamiarze wydawania na rozwój częściej mówią eksporterzy oraz producenci niż handel i usługi. Najmniej skłonne do inwestycji są mikrofirmy. Keralla zapytała respondentów także o to, z czego wynika poprawa ich nastrojów.

— Większość pytanych argumentuje, że zasadniczo nie wiąże się ona z działaniami rządzących, tylko jest efektem bardzo dobrej koniunktury, jaką obserwują w kraju i za granicą. Takiego argumentu użyło aż 96 proc. małych i średnich firm. Co piąta spółka wiąże polepszenie sytuacji z programem 500+ , natomiast według 14,3 proc. wynika to głównie z wyższych marż, jakie ostatnio udaje im się uzyskiwać — komentuje Katarzyna Pydych, dyrektor generalny Instytutu Keralla Research.

Firmy oceniły też zmiany w prawie. Największym poparciem cieszy się wśród nich pomysł zawieszenia ZUS przez pierwsze pół roku i kolejne dwa lata ulgi w jego płaceniu dla wszystkich początkujących przedsiębiorców. Aż 85,3 proc. badanych uznało te regulacje za pozytywny kierunek zmian w prawie gospodarczym. Tylko 8,3 proc. oceniło je negatywnie. Przedsiębiorcom podoba się też uszczelnienie sytemu podatkowego poprzez odwrócony VAT w budowlance i kontrole obrotu paliwem. Wysoko oceniają program 500+. Negatywnie odnoszą się natomiast do wprowadzenia obowiązku raportowania przez JPK (jednolity plik kontrolny). Szczególnie źle są do niego nastawieni mikroprzedsiębiorcy.

— Muszą przez to więcej czasu poświęcić na wypełnianie dodatkowych dokumentów albo są zmuszeni zwiększyć koszty usług księgowych — tłumaczy Katarzyna Pydych.

Z brakiem aprobaty większości firm MSP (60 proc.) spotkał się również split payment, czyli podzielona płatność.

Natomiast podzielone są zdania przedstawicieli biznesu dotyczące zakazu handlu w niedzielę. Prawie połowa, bo 46,8 proc., uznaje, że to dobra decyzja, w tym 33,3 proc. zdecydowanie pozytywnie odnosi się do tej zmiany. Jednak równie liczna, bo 46-procentowa grupa przedsiębiorców jest odmiennego zdania i twierdzi, że są to złe zmiany. Przy tym aż 37,8 proc. badanych uważa je za zdecydowanie negatywne dla gospodarki. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Zakaz handlu podzielił przedsiębiorców