Zakładowa barbórka obniży podatek

opublikowano: 28-02-2013, 00:00

Obchody święta branżowego można rozliczyć w kosztach przedsiębiorstwa.

Wydatki na zorganizowanie imprezy firmowej z okazji święta w branży można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów — uznał dyrektor łódzkiej Izby Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej wydanej w tym miesiącu. Dotyczy to wydatków w części przypadającej na obecnych i byłych pracowników. Joanna Luty, konsultant w Zespole Zarządzania Wiedzą działu prawno-podatkowego PwC, zwraca jednak uwagę na to, że nie cały koszt takich obchodów może być uwzględniony w rozliczeniach podatkowych.

Jak zaznaczył dyrektor izby, jeżeli biorą w nich udział przedstawiciele władz, społeczności lokalnych oraz przedstawiciele podmiotów współpracujących z firmą, to część wydatków, która przypada na ich uczestnictwo w imprezie, musi być zakwalifikowana do wydatków reprezentacyjnych. Nie można ich uznać za koszty obniżające dochód do opodatkowania. O interpretację wystąpiła spółka działająca w branży wydobywczej. Jak podkreśliła, gdyby nie zorganizowała obchodów świąt branżowych, pracownicy spółki oraz inne osoby z nią związane odebraliby to jako brak szacunku dla wieloletniej tradycji. Załoga mogłaby stracić motywację do pracy ze szkodą dla efektywności funkcjonowania spółki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu