Zakłady papiernicze czekają na inwestora

Kajetan Sroka
opublikowano: 04-04-2002, 00:00

Do 6 kwietnia zainteresowani inwestorzy mogą składać oferty na zakup Mikołowskich Zakładów Papierniczych. Jest to już druga próba prywatyzacji przedsiębiorstwa.

Wojewoda śląski zaprosił inwestorów zainteresowanych zakupem Mikołowskich Zakładów Papierniczych do składania ofert. Termin dla zainteresowanych tym przedsiębiorstwem upływa 6 kwietnia.

— Jest to już druga próba prywatyzacji MZP. Poprzednie zaproszenie, ogłoszone w 2001 r., nie doprowadziło do znalezienia inwestora, ponieważ złożone oferty nie spełniały naszych oczekiwań — wyjaśnia Jerzy Pochylczuk, po. dyrektora wydziału nadzoru założycielskiego i przekształceń własnościowych w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim.

Zaproszenie dotyczy zakupu przedsiębiorstwa w całości. Oferenci mają przedstawić propozycje planu inwestycyjnego zakładów, strategii działania oraz spraw socjalnych i wynagrodzeń pracowników.

— Naszym zdaniem, najlepszym rozwiązaniem będzie znalezienie inwestora branżowego, preferowane są firmy polskie — dodaje Jerzy Pochylczuk.

Zdaniem Jerzego Pochylczuka, firma wymaga dokapitalizowania i inwestycji w rozwój oraz nowe technologie. Nie została oszacowana wartość tych inwestycji.

— Przyszły właściciel powinien w pierwszej kolejności przeprowadzić inwestycje związane z ochroną środowiska oraz uporządkowaniem gospodarki wodno-ściekowej. Zakres dalszych inwestycji leżeć będzie w gestii inwestora — mówi Alojzy Gamrot, dyrektor MZP.

Przedstawiciele Lechosława Jarzębskiego, wojewody śląskiego, odpowiedzialnego za prywatyzację przedsiębiorstwa, nie chcieli się wypowiadać na temat przyszłości firmy, w przypadku, gdy drugi przetarg nie zostanie rozstrzygnięty.

MZP powstały w 1992 r. w wyniku podziału Śląskich Zakładów Papierniczych w Tychach. Firma zajmuje się produkcją papieru i wyrobów papierniczych, działalnością handlową oraz eksportem i importem towarów. Zatrudnia 139 osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kajetan Sroka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Zakłady papiernicze czekają na inwestora