Zakopane obficie korzysta z unijnych funduszy

Aleksandra Jakubowicz
opublikowano: 20-08-2017, 22:00

Miasto prowadzi dwie spore inwestycje z wsparciem UE i przymierza się do trzeciej.

Przy szkole podstawowej na Olczy w Zakopanem trwa budowa dostępnego dla wszystkich kompleksu obiektów sportowych. Złożą się na niego boiska do gry w piłkę nożną i piłkę ręczną, koszykówkę, siatkówkę, korty do tenisa ziemnego oraz bieżnia lekkoatletyczna i do skoku w dal. Zgodnie planem kompleks ma być gotowy jesienią. Koszt budowy to ponad 1,9 mln zł, z czego milion zł to dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.

Pod koniec wakacji miasto chce też zrewaloryzować tereny zielone. Ma być zasadzonych 6,3 tys. drzew i krzewów przy ośmiu głównych ulicach i na Równiach Krupowych — dużych łąkach w centrum, wpisanych na listę zabytków. Gruntownie odnowiona zostanie Dolna Rówień Krupowa, miejsce imprez plenerowych, wyremontowane alejki, urządzone ścieżki rowerowo-piesze, zatoczki z ławkami i stojakami na rowery. Powstaną też podziemne toalety publiczne z zielonym dachem, przystosowane do potrzeb niepełnosprawnych. Utwardzony i odwodniony zostanie teren pod namiot Festiwalu Ziem Górskich, zasiana trawa bardziej odporna na zdeptywanie.Górną warstwę gleby wzmocni pochłaniający wodę minerał. Inwestycja ma kosztować 9 mln zł, w tym 5,3 mln zł unijnego dofinansowania. Władze Zakopanego planują też przy udziale unijnych funduszy gruntowny remont dworca PKP, który ma być centrum komunikacji kolejowej i autobusowej. — Bardzo liczymy na budowę linii kolejowej przez Podłęże-Piekiełko, która skróci podróż pociągiem z Krakowa do Zakopanego do 90 minut, i na szyno bus na linii Zakopane — Nowy Targ. To jedyny sposób na ograniczenie korków w mieście i regionie — mówi Wojciech Stankiewicz, naczelnik wydziału rozwoju lokalnego i współpracy europejskiej w zakopiańskim ratuszu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Jakubowicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Zakopane obficie korzysta z unijnych funduszy