Załamanie w branży hedge-fundów (WYKRES DNIA)

Nowych funduszy hedgingowych powstaje na świecie najmniej od 2000 r., oblicza firma doradcza Eurekahedge.

Od początku roku do końca września w skali globu powstało 457 funduszy hedgingowych, wynika z danych Eurekahedge, do których dotarła agencja Bloomberg. Branża, której aktywa sięgają globalnie 2,9 bln USD, zmierza do zamknięcia roku pod względem nowych uruchomień najsłabszym wynikiem od 2000 r. Dotychczasowy wynik to zaledwie 52 proc. liczby funduszy, które powstały w całym ubiegłym roku.- Warunki pozyskiwania kapitału przez otwierane fundusze są delikatnie mówiąc nie najlepsze, a przy uzyskiwanych przez nowe fundusze stopach zwrotu nie przekraczających w ostatnich trzech latach paru proc. rocznie inwestorzy stali się bardzo selektywni – komentował w rozmowie z Bloombergiem Mohammad Hassan, analityk Eurekahedge.Branża hedge-fundów przyniosła w ciągu 12 miesięcy zakończonych w sierpniu stopy zwrotu sięgające średnio 3,5 proc., a ostatnim rokiem, kiedy jej zyski przekraczały zwrot z indeksu S&P500 był 2008 r. To stawia pod znakiem zapytania sens istnienia funduszy mających wypracowywać zysk niezależnie od koniunktury, w sytuacji gdy pobierane od inwestorów opłaty sięgają średnio 2 proc. aktywów oraz 20 proc. zysków. Najbliższe lata będą dla funduszy hedgingowych najtrudniejszym okresem w historii, oceniał we wrześniu guru branży Julian Robertson.- Inwestowanie w hedge-fundy jest trudniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Nie sądzę, by opłaty w wysokości 2 proc. i 20 proc. były świętością – powiedział w wywiadzie dla telewizji Bloomberg 84-letni założyciel towarzystwa Tiger Management.Zdaniem Juliana Robertsona zarządzającym trudno jest zarabiać ze względu na utrzymujące się otoczenie wyjątkowo niskich stóp procentowych oraz wysokich wycen akcji. Mimo to według niego inwestorzy nie powinni rezygnować z inwestowania części aktywów w jednostki funduszy hegingowych, ponieważ pozwala to im chronić się przed ryzykiem pęknięcia bańki na amerykańskim rynku akcji.Liczba nowo uruchomionych w skali globu funduszy hedgingowych. Źródło: Eurekahedge, Bloomberg.

Załamanie w branży hedge-fundów (WYKRES DNIA)

Nowych funduszy hedgingowych powstaje na świecie najmniej od 2000 r., oblicza firma doradcza Eurekahedge.

Od początku roku do końca września w skali globu powstało 457 funduszy hedgingowych, wynika z danych Eurekahedge, do których dotarła agencja Bloomberg. Branża, której aktywa sięgają globalnie 2,9 bln USD, zmierza do zamknięcia roku pod względem nowych uruchomień najsłabszym wynikiem od 2000 r. Dotychczasowy wynik to zaledwie 52 proc. liczby funduszy, które powstały w całym ubiegłym roku.

- Warunki pozyskiwania kapitału przez otwierane fundusze są delikatnie mówiąc nie najlepsze, a przy uzyskiwanych przez nowe fundusze stopach zwrotu nie przekraczających w ostatnich trzech latach paru proc. rocznie inwestorzy stali się bardzo selektywni – komentował w rozmowie z Bloombergiem Mohammad Hassan, analityk Eurekahedge.

Branża hedge-fundów przyniosła w ciągu 12 miesięcy zakończonych w sierpniu stopy zwrotu sięgające średnio 3,5 proc., a ostatnim rokiem, kiedy jej zyski przekraczały zwrot z indeksu S&P500 był 2008 r. To stawia pod znakiem zapytania sens istnienia funduszy mających wypracowywać zysk niezależnie od koniunktury, w sytuacji gdy pobierane od inwestorów opłaty sięgają średnio 2 proc. aktywów oraz 20 proc. zysków. Najbliższe lata będą dla funduszy hedgingowych najtrudniejszym okresem w historii, oceniał we wrześniu guru branży Julian Robertson.

- Inwestowanie w hedge-fundy jest trudniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Nie sądzę, by opłaty w wysokości 2 proc. i 20 proc. były świętością – powiedział w wywiadzie dla telewizji Bloomberg 84-letni założyciel towarzystwa Tiger Management.

Zdaniem Juliana Robertsona zarządzającym trudno jest zarabiać ze względu na utrzymujące się otoczenie wyjątkowo niskich stóp procentowych oraz wysokich wycen akcji. Mimo to według niego inwestorzy nie powinni rezygnować z inwestowania części aktywów w jednostki funduszy hegingowych, ponieważ pozwala to im chronić się przed ryzykiem pęknięcia bańki na amerykańskim rynku akcji.


Liczba nowo uruchomionych w skali globu funduszy hedgingowych. Źródło: Eurekahedge, Bloomberg.

Liczba nowo uruchomionych w skali globu funduszy hedgingowych
Eurekahedge, Bloomberg
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane