Zalew Koronowski trafi w prywatne ręce - prasa

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 12-01-2006, 08:04

Zapadła decyzja w sprawie bardzo popularnego w Kujawsko-Pomorskiem akwenu wodnego - Zalewu Koronowskiego, pisze "Gazeta Pomorska".

Zapadła decyzja w sprawie bardzo popularnego w Kujawsko-Pomorskiem akwenu wodnego - Zalewu Koronowskiego, pisze "Gazeta Pomorska". 

Po przeszło dziesięciu latach użytkowania rybacko-wędkarskiego Zalewu Koronowskiego Polskiemu Związkowi Wędkarskiemu wygasł z końcem 2004 roku termin pozwolenia wodno-prawnego. W związku z tym Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku w 2005 roku rozpisał konkurs ofert na oddanie w dzierżawę tej wody. Do czasu podpisania nowej umowy RZGW powierzył pieczę nad zbiornikiem koronowskim dotychczasowemu użytkownikowi.

Konkurs odbył się 13 lipca ub. r. z udziałem Zarządu Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Bydgoszczy i firmy "Salar" p. Jacka Kaczmarka z Torunia. Rozstrzygnięto go na korzyść J. Kaczmarka, który zaoferował corocznie na zarybienie Zalewu Koronowskiego kwotą prawie 4-krotnie wyższą niż Zarząd Okręgu PZW. Złożony przez wędkarzy protest w RZGW został odrzucony.

Zarząd Okręgu nie dał za wygraną i złożył odwołania w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krajowej Radzie Gospodarki Wodnej oraz w Ministerstwie Ochrony Środowiska. Do odwołań PZW dołączył opinie m.in. Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie i Akademii Rolniczej w Szczecinie, odnoszące się do struktury zarybienia i wysokości nakładów na to zarybienie, proponowanych przez obu oferentów.

Sugestie p. Jacka Kaczmarka zostały przez naukowców ocenione jako nierealne, a nawet wręcz absurdalne. Nie było natomiast zastrzeżeń do propozycji PZW.

Po przeszło półrocznym wałkowaniu rezultatu konkursu ofert, protestów, odwołań itd. przez rozmaite urzędnicze gremia jest wreszcie decyzja. Minister Środowiska zakończył postępowanie wyjaśniające w związku z protestem ZO PZW w Bydgoszczy. I jednocześnie uchylił wcześniejsze polecenie o wstrzymaniu zawarcia umowy o Zalew Koronowski z Jackiem Kaczmarkiem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane