Czytasz dzięki

Założyciel Cirque du Soleil chce odkupić jego akcje

opublikowano: 26-05-2020, 12:06

Trzy miesiące po sprzedaży ostatnich posiadanych akcji Cirque du Soleil Entertainment Group, założyciel jednego z najbardziej znanych biznesów rozrywkowych na świecie szykuje ofertę ich zakupu.

Guy Laliberte powiedział w wywiadzie dla Radio Canada, że rozmawia o złożeniu oferty z paroma ludźmi, „którzy mogą pomóc finansowo”. Nie ujawnił, czy jest zainteresowany kupnem pakietu akcji, czy przejęciem całej spółki. Z jego wypowiedzi wynika, że zaangażowanie miałoby umożliwić wpływ na działanie firmy.

- Mamy dobry plan, uważamy, że jesteśmy w stanie przywrócić tam święty ogień – powiedział Laliberte.

W wydanym po wywiadzie komunikacie zastrzegł, że transakcja może odbyć się „po właściwej cenie, a nie za wszelką cenę”.

Laliberte uważany jest za osobę, która istotnie przyczyniła się do przemiany grupy artystów ulicznych z kanadyjskiej prowincji Quebec w firmę, którą w 2015 roku sprzedano za ok. 1,5 mld USD. W lutym Caisse de Depot et Placement du Quebec odkupił od niego pozostałe 10 proc. akcji i zwiększył zaangażowanie do 20 proc., co stawia go na równi z chińskim Fosun International. Amerykański fundusz private equity TPG Capital ma ok. 60 proc. akcji.

Konieczność wstrzymania występów spowodowała, że Cirque du Soleil Entertainment Group stanął przed dużym problemem spłaty ponad 900 mln USD długu. Spółka szuka podobno pomocy u władz prowincji Quebec. Laliberte ujawnił, że jego plan przewiduje utrzymanie centrali Cirque du Soleil Entertainment Group w tej prowincji i uczynienia jej bazą organizacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane