Zamieszkaj w technologicznej utopii

opublikowano: 22-01-2020, 22:00

Jakie innowacje sprawią, że miasta staną się bezpieczniejsze, a mieszkańcy szczęśliwsi?

Już co czwarte miasto określa się jako inteligentne, a ponad połowa uważa, że będzie smart w 2035 r. — wynika z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Inteligencja to jednak nie coś, co dana miejscowość ma lub czego nie ma. To właściwość, którą można rozwijać — dzięki rozwiązaniom architektonicznym, komunikacyjnym, administracyjnym, ale także technologicznym. Jakie tendencjezdominują wdrożenia smart city w 2020 r.? Eksperci najczęściej mówią o oszczędnościach, bezpieczeństwie i ekologii.

Inwigilacja pod kontrolą

Cyfryzacja sprawia, że infrastruktura miejska przestaje być statyczna, ale dostosowuje się do potrzeby chwili. Coraz więcej urządzeń i systemów wyposażonych jest w zdolność do natychmiastowej, samodzielnej reakcji. Przykładem są autonomiczne samochody — aby poruszały się bezkolizyjnie, muszą podejmować decyzje w ułamku sekundy. Gdyby wysyłały informacje do centrum danych, ich analiza trwałaby zbyt długo, co paraliżowałoby ruch i powodowało wypadki. Podobnej natychmiastowości oczekuje się od monitoringu.

— To dobrze, że systemy wizyjne pełnią rolę wsparcia w postępowaniu dowodowym. Ale to stanowczo za mało. Powinny umożliwiać niezwłoczne reakcje. Przyszłością są kamery, które same będą analizowały zagrożenia i automatycznie powiadamiały odpowiednie służby — mówi Konrad Badowski, menedżer ds. relacji biznesowych w Axis Communications.

Dojrzała koncepcja smart city zakłada zachowanie równowagi między wolnością a bezpieczeństwem. Wśród miejskich aktywistów popularne jest hasło odzyskania kontroli nad swoją prywatnością. Odpowiedzią na ich postulaty są cyfrowe rozwiązania umożliwiające respektowanie prawa do pozostania anonimowym.

— Technologie redakcji obrazu pozwalają na poprawienie rejestrowanego materiału wideo, aby maskował sylwetki ludzi. Jest też możliwość udostępnienia takiego monitoringu podmiotom zewnętrznym: nagrań bezpiecznych dla danych osobowych — podkreśla Konrad Badowski.

Edukacja cyfrowa

A co z optymalizacją kosztową?

W najbliższych latach zostanie wymienionych w Polsce kilkanaście milionów liczników tradycyjnych na telemetryczne urządzenia do zdalnego odczytu — ujawnia Michał Gembal, dyrektor marketingu w spółce Arcus.

Jaka wyniknie z tego korzyść? Będziemy dostawać rachunki za bieżący pobór i żaden inkasent nie zapuka już do naszych drzwi. Z pomocą inteligentnego opomiarowania przeciętny Kowalski zaoszczędzi na energii nawet 15 proc. rocznie i będzie miał poczucie, że robi coś dobrego dla środowiska naturalnego.

— Często zapominamy wyłączyć grzejnik, telewizor, komputer czy oświetlenie, a potem dziwimy się kosmicznymrachunkom. Nowoczesne mierniki precyzyjnie informują użytkownika o zużyciu prądu w ujęciu godzinnym lub 15-minutowym — zachwala Michał Gembal.

Trudno sobie jednak wyobrazić inteligentne miasto bez inteligentnych mieszkańców — systemy smart city wymagają przynajmniej podstawowego obycia z użytkową informatyką. Tak zwani zwykli ludzie będą musieli zdobyć kompetencje cyfrowe pozwalające im na korzystanie z dobrodziejstw technologii — to ogromne wyzwanie dla samorządowców i dostawców IT.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane