Czytasz dzięki

Zamówienia Huawei znów napędziły tajwański eksport

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 07-10-2020, 11:40

Wrzesień okazał się kolejnym udanym miesiącem dla tajwańskich eksporterów. Szczególnie producentów elektroniki u których zaopatruje się chiński gigant telekomunikacyjny, koncern Huawei Technologies, donosi Reuters.

Według danych ministerstwa finansów, we wrześniu 2020 r. eksport Tajwanu zwiększył się o 9,4 proc. w ujęciu rocznym osiągając poziom 30,71 mld USD. To drugi pod względem wielkości rekordowy miesięczny wynik. Odczyt jest też lepszy niż oczekiwali ekonomiści, mediana prognoz zakładała wzrost rzędu 6,6 proc.

Tajwan
Zobacz więcej

Tajwan

Tajwan Bloomberg

Miesiąc wcześniej dostawy za granicę wzrosły o 8,3 proc. również wsparte zamówieniami od Huawei.

Import nieoczekiwanie spadł we wrześniu o 5,4 proc. r/r podczas gdy ekonomiści oczekiwali wzrostu o 3 proc. 

Chiński potentat w związku z zakazem wprowadzonym przez amerykański rząd, który wszedł w życie 14 września, uzupełniał na potęgę swoje zapasy części do smartfonów i innych urządzeń telekomunikacyjnych. 

Niestety, zdaniem ministerstwa październik nie będzie już tak optymistyczny. Prognoza zakłada bowiem, że eksport odnotuje dynamikę z przedziału od -2 do +1 proc. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane