Zapowiada się kolejny dobry rok

Radosław Górecki
18-01-2005, 00:00

Rynek magazynowy rozkwita. Dobry 2004 r. był zachętą dla deweloperów do podjęcia decyzji o budowie nowych obiektów.

Raporty potwierdzają, że popyt na nowe powierzchnie magazynowe wciąż jest duży. W ostatnim opracowaniu dotyczącym powierzchni magazynowo-logistycznych, przygotowanym przez CB Richard Ellis, analitycy zwrócili uwagę, że duży popyt w 2004 r. zachęcił deweloperów do rozpoczęcia budowy nowych obiektów. Z danych CB Richard Ellis wynika, że w budowie znajduje się 269 tys. mkw. powierzchni magazynowo-logistycznych. Tylko w IV kwartale 2004 r. wynajęto prawie 92 tys. mkw. w tego typu obiektach.

Jest poprawa

Wzrost zainteresowania powierzchniami magazynowymi związany jest z poprawiającą się koniunkturą w gospodarce. Również przystąpienie Polski do UE nie pozostało bez wpływu na rynek magazynowy.

— Nie bez znaczenia pozostaje także rosnąca świadomość najemców, którzy doceniają zalety i efektywność nowoczesnych powierzchni magazynowych. Ponadto na popularności zyskuje outsourcing usług logistycznych, dzięki czemu wyspecjalizowane firmy świadczące te usługi napędzają nowy popyt na powierzchnie magazynowo-logistyczne — mówi Anna Staniszewska z DTZ.

Zwraca ona uwagę, że według danych PAIIZ, sektor transportu, gospodarki magazynowej i łączności był czwartym co do wielkości zainwestowanego kapitału. Wystarczy wymienić inwestycje Europa Distribution Center, Maersk czy Kuehne & Nagel.

To nie koniec

Analitycy z międzynarodowych firm twierdzą, że to nie koniec dobrej passy na rynku powierzchni magazynowych.

— W 2005 r. czekają nas jeszcze większe transakcje, wzrost aktywności inwestorów na rynkach poza Warszawą i zapotrzebowania na magazyny ze strony firm produkcyjnych — wylicza Renata Osiecka z Colliers International.

Jej zdaniem, Polska zyskuje na reorganizacji rynku magazynowego w Europie Zachodniej.

— Dużo firm rozważa możliwość przenoszenia produkcji i magazynów do nowych państw UE, w tym także do Polski. Myślę, że pierwsza połowa 2005 r. upłynie jednak jeszcze pod znakiem badania możliwości inwestycyjnych w naszym kraju — dodaje Renata Osiecka.

Według prognoz DTZ, w 2005 r. można spodziewać się wzmożonego zainteresowania lokalizacjami w centralnej Polsce — wokół Łodzi, Strykowa i Piotrkowa Trybunalskiego, a także terenami Dolnego i Górnego Śląska oraz rejonem Poznania.

— Obszary te stają się stopniowo kolejnymi ośrodkami koncentracji obiektów i operacji magazynowo-logistycznych. Obecnie wielu deweloperów realizuje tam fazowo swoje inwestycje. Zabezpieczone grunty pozwolą na dalszą rozbudowę projektów nawet do powierzchni 250-500 tys. mkw. — mówi Anna Staniszewska.

A czynsze stabilne

Czy przyszli najemcy powinni się zacząć martwić o wzrost czynszów? Teoretycznie większy popyt powinien przyczyniać się do wzrostu opłat za magazyny.

— Najemcy mogą spać spokojnie. Na rynku magazynowym jest bardzo duża konkurencja. W zeszłym roku deweloperzy zabezpieczyli grunty pod nowe inwestycje i są w stanie stosunkowo szybko wybudować kolejne obiekty. To powoduje, że czynsze powinny być stabilne — mówi Renata Osiecka.

Stabilizacja na rynku powierzchni magazynowych będzie też sprzyjać większemu zainteresowaniu takimi obiektami ze strony funduszy inwestycyjnych. Zdaniem Renaty Osieckiej, fundusze chcąc zdywersyfikować swoje portfele inwestycji, będą także zainteresowane zakupem obiektów magazynowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Radosław Górecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Zapowiada się kolejny dobry rok