Zarobki tematem tabu

PK
opublikowano: 27-09-2017, 22:00

Już 62 proc. Polaków chciałoby wiedzieć, ile zarabiają osoby z ich najbliższego otoczenia — wynika z badania przeprowadzonego przez MonsterPolska. pl

Z drugiej strony tylko 55 proc. przyznaje, że ich bliscy wiedzą, ile co miesiąc wpływa na ich konto. 21 proc. natomiast uważa, że zarobki są sprawą prywatną. W Europie coraz częściej mówi się o jawności płac — najgorzej zarabiający pracownicy nie chcą być wykorzystywani na rynku pracy. Przykładowo w Norwegii od 2014 r. każdy może sprawdzić, ile zarabiają jego znajomi, jednak musi liczyć się z tym, że osoba, którą lustruje, dowie się o tym. Wcześniej Norwegowie mogli kontrolować finanse sąsiadów anonimowo, przez co przeglądanie zarobków innych osób stało się wręcz narodowym sportem. W Polsce zarówno pracodawcy, jak i pracownicy mają opory w mówieniu o wynagrodzeniach. Jest to widoczne już na poziomie ogłoszeń o pracę — często nie zawierają one takiej informacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PK

Polecane