Zarobkowa ściana

DI, PAP
09-05-2011, 07:47

Podział na Polskę A i Polskę B utrwala się coraz bardziej, twierdzi "Dziennik Gazeta Prawna", a jako uzasadnienie tej tezy podaje zarobki.

Od 10 lat systematycznie maleją one w województwach leżących na wschodniej ścianie Polski, w stosunku do średniej krajowej pensji. W efekcie przeciętne wynagrodzenia w firmach przemysłowych na Mazowszu i Śląsku są dziś o 900-1300 zł wyższe niż w województwach Polski wschodniej.


O ile w 2000 roku zatrudnieni w przemyśle w woj. podkarpackim zarabiali o 12,8 proc. mniej niż wynosiła średnia pensja krajowa, to w ub. roku różnica ta wynosiła już 17 proc.


Jeszcze gorzej jest w woj. warmińsko-mazurskim. W ub. roku średnia pensja była tam aż o 21,4 proc. niższa od krajowej, gdy dekadę temu jedynie o 12 proc.


Niższe zarobki przekładają się na mniejszy udział wschodnich regionów w krajowym PKB. W przypadku woj. podkarpackiego obniżył się on z 4,2 proc. w 1995 r. do 3,8 proc. w roku 2008, a woj. lubelskiego z 4,5 proc. do 3,9 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Zarobkowa ściana